Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Üyesi Mücahit Turgut başkanlığındaki 46. Grup (taşıt kiralama ve ilgili hizmetler) Meslek Komitesi üyeleri, Antalya Emniyet Müdürlüğü Kimlik Bildirme Birim Amiri Süleyman Korkut’u ziyaret etti.

Ziyarette, 25 Aralık 2020 tarihinde 31345 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in ilgili maddesinde “cezai işlem kiralayana uygulanır” şeklinde değişiklik yapıldığı, bu değişikliğin taşıt kiralama sektörünün kangren haline gelmiş önemli bir sıkıntısını çözdüğü dile getirildi.

Değişikliğin üzerinden altı ay geçmesine rağmen MOBESE kamera tespiti ya da diğer yöntemlerle otomatik olarak kesilen trafik cezalarının, KABİS sisteminden kontrolleri yapılmadan direkt olarak plaka sahibine gönderilmeye devam ettiği dile getiren üyeler, uyum çalışmalarının biran önce tamamlanmasını talep etti.   

Turizm sezonunun başlaması ile birlikte yabancı uyruklu vatandaşlara araç kiralamanın hız kazandığını dile getiren komite üyeleri, ülkemize pasaportu olmadan yalnızca kimlik ile giriş yapan yabancı uyruklu vatandaşların kimlik bilgilerinin de girişini yapabilmek için KABİS uygulamasında ID numara bölümünün açılmasını ve trafik cezalarının yabancı uyruklu vatandaşın trafik cezalarının direk pasaportuna ve ID numarasında işlenmesi için çalışma yapılmasını önerdi.  

Komite üyeleri, hiçbir yasal sorumluluğunu yerine getirmeden sadece rent a car tabelası asarak kayıt dışı faaliyet gösteren birçok işletme, apartman görevlisi, muhtar vb. farklı meslek gruplarına mensup kişilerin yanı sıra işletme dahi olmayan şahısların, gayri resmi yollarla kendi araçlarıyla rent a car hizmeti verdiklerini de, dile getirdi.

Üyeler tarafından ziyarette ayrıca, sektörde kayıt dışı faaliyet gösteren şehir merkezi, Kemer ile Kundu bölgesindeki firmaların denetlenmesi de önerildi.