Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Boğaçhan Göksu, ABD Büyükelçiliği Ekonomik İşlerden Sorumlu İkinci Katibi Adam Schick’i konuk etti. Ziyarette Odanın çalışmaları ve Antalya ekonomisi hakkında bilgiler veren Boğaçhan Göksu, “ATSO olarak Antalya’nın en köklü ticari organizasyonuyuz ve halihazırdaki uluslararası bağlantılarımızı güçlendirmek, üyelerimizin ihracatını ileri taşımak önceliklerimiz arasında yer alıyor. Kentimizin ticaretini güçlendirecek ve ekonomimizi çeşitlendirecek uluslararası iş birliklerine her zaman açığız” dedi.

ATSO’ya kayıtlı 5 bin 500’ün üzerindeki yabancı sermayeli üye firma arasında 116 ABD sermayeli firma bulunduğunu belirten Göksu şunları kaydetti;

“ABD ile ticarette üyelerimizden en sık duyduğumuz konu; vize süreçlerinin uzun ve meşakkatli olması konusu. Bu konuda yapılacak iyileştirmelerin karşılıklı ticaretimize de olumlu yansımaları olacağını düşünüyoruz. Antalya turizmin yanı sıra, tarım ve gıdada da Türkiye’nin önde gelen şehri konumundadır. Antalya turizmini çeşitlendirecek ve dört mevsime yayacak tüm çalışmaların destekçisi ve takipçisiyiz. Bu bağlamda ABD’den tedavi amaçlı gelen turistlerin de artırılması yönünde yapılacak çalışmalara olumlu bakıyoruz.”

ANTALYA SAĞLIK TURİZMİ ALANINDA ÖNE ÇIKTI

Antalya’nın güneş-kum-deniz turizminin ötesinde; medikal turizm, kültür turizmi, golf turizmi, gibi alanlarda büyük potansiyel taşıdığını vurgulayan Göksu, “Antalya son dönemde sağlık turizmi alanında öne çıktı, bu bizleri çok memnun ediyor. Estetik cerrahi, diş hekimliği, kanser tedavisi gibi birçok farklı alanda yetkin uzmanlarca yapılan çeşitli operasyonlar dünyanın dört bir yanından insanların şehrimize tedavi için gelmesini sağlıyor. Odamız tarafından turizmin çeşitlendirilerek 12 aya yayılması hedefiyle hayata geçirilen ATSO Sağlık Turizmi Kümesi Projesi de çalışmalarına devam etmektedir. Pandemide dünya tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar sonrasında Türk tedarikçilere olan ilgi büyük oranda arttı. Türk iş dünyası olarak bu dönemde büyük bir çeviklikle hareket ettiğimizi düşünüyorum. Son dönemde Antalya’da tarım ve gıda başta olmak üzere tüm sektörlerde uluslararası talep artışı hissedildi. Oda olarak ihracatı çok önemsiyoruz ve üyelerimizin ihracatını artırmak için çok azimliyiz” diye konuştu.

VİZE BEKLEME SÜRESİ SON DÖNEMDE AZALDI

ABD Büyükelçiliği Ekonomik İşlerden Sorumlu İkinci Katibi Adam Schick ise görüşmede yaptığı konuşmada,  Antalya’ya tatil amaçlı çok defalar geldiğini belirterek, “Çok güzel bir şehriniz var. Türkiye’nin sağlık turizmi potansiyelinin farkındayız. Antalya’nın da sağlık turizmi açısından ne kadar anlamlı bir destinasyon olduğunu görebiliyorum” dedi.

Vize konusuyla ilgili de görüşlerini açıklayan Adam Schick, “Vize konusunda özellikle pandemi sonrasında sıra bekleme süreçlerinin arttığının farkındayız ama söyleyebilirim ki son dönemde bu sürelerde gözle görülür bir azalma sağladık, bu süreyi daha da kısaltmak yönünde taleplerinizi not alıyorum. Sizden aldığım bilgiler ışığında ben de iş birliğimizi geliştirmek için yapılabilecek çalışmaları gözden geçireceğim” ifadesini kullandı.