Geçtiğimiz yıl ekim ayında hizmete açıldığından bugüne kadar 60 etkinliğe ev sahipliği yapıp 30 bin kişiyi ağırlayan Muratpaşa Belediyesi Türkan Şoray Kültür Merkezi, Antalya Kongre Bürosu (ACB) üyesi oldu.

Muratpaşa Belediyesi Türkan Şoray Kültür Merkezi, Antalya Kongre Bürosu’na (ACB) üye oldu. ACB Başkanı Davut Çetin, üyelik plakasını düzenlenen törenle Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a verdi. Türkan Şoray Kültür Merkezi, Antalya Kongre Bürosu (ACB) üyeliği nedeniyle düzenlenen törene; Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve ACB Başkanı Davut Çetin, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal,  ve ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Antalya kültür sanat ve kongreler şehri olmalı

Türkan Şoray Kültür Merkezi’nin, kendi kataloglarında yeralacağını belirten ATSO ve ACB Başkanı Davut Çetin; “Türkan Şoray Kültür Merkezi, Antalya için çok önemli bir merkez. Her gün etkinlik var. Çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Gayet güzel bir şekilde ilerliyor. Bundan beş sene önce Ticaret  ve Sanayi Odası olarak şehrin merkezinde bir yatırım yaptık. Bunlarla birlikte Kepez’de Mimar Sinan Kültür Merkezi, Konyaaltı’nda Nazım Hikmet Kongre ve Fuar Merkezi kentin kültürüne ve sanatına önemli katkılar koyuyor. Antalya’nın bir kongre ve kültür – sanat kenti olması için böyle yatırımlar çok önemli. Bu açıdan Türkan Şoray Kültür Merkezi’ni kentimize kazandırdığı için Ümit Uysal Başkanı da tebrik ediyorum” dedi.

‘Antalya’mız kongrelerle dolsun taşsın’

Antalya’nın, uluslararası kongreler düzeyinde aranılan ve tercih edilen bir merkez olmasını istediklerini söyleyen Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal; “İstiyoruz ki; Antalya’mız kongrelerle dolsun taşsın, kongreler için gelen turistler ile dolsun taşsın. Maalesef geçtiğimiz son beş yılda Türkiye’mizi yönetenlerin ağır hataları ve o ağır hataları kullanan yurt dışındaki art niyetli çevreler nedeni ile ülkemiz ve ilimize dair güvenlik algısı çok ciddi şekilde bozuldu. Haksız bir güvenlik algısı var. Bu haksız algının kırılması için herkes üzerine düşeni yapmak durumunda. Antalyamız çok güvenli bir şehir” dedi.

Muratpaşa Belediyesi olarak, gelecek dönemde de, turizm alanında önemli çalışmalara imza atacaklarını ifade eden Başkan Uysal, şöyle devam etti; “Akıllı kent yönetiminde güvenlik algısını farklı bir bakış açısı ile ele almak ve dünyanın her yerinden seyahat eden kişilere ulaşarak, güvenli kent olduğumuzu da anlatacak, interaktif tanıtım yapan akıllı turizm merkezi kurmak istiyoruz. Gelecekte, Antalya’mızın sokakları; Kaleiçi’ni Termessos’u, Perge’yi merak eden, bizimle günlük sosyal hayatı paylaşmak isteyen, Antalya’nın 3150 metreye kadar çıkan sıra dağlarını, onlarca şelalesini, irili ufaklı akarsularını mağaralarını merak eden, özgürce gezen insanlarla dolsun taşsın istiyoruz.”

Şehrin kültür ve sanatını anlatmak

Antalya Kongre Bürosu’nun, 1995 yılından beri Kongre Birliği’nin üyesi olduğunu ve Birliğin 53’üncü genel kurulunu, Antalya’da çok başarılı bir şekilde ettiğini belirten ATAV Başkanı Ege şunları söyledi; Kentimizin, sadece otellerinde şu an 200 bin koltuk var. Bu kentin kültür ve sanatı olmazsa belirli bir süre sonra anlaşılmaz bir hal alıyor. Eğer yerel yönetimlerimiz bu şekilde kültür ve sanata önem verirlerse, işin ucundan tutarlarsa sürdürebilirliği çok daha kuvvetli olur. Kentimi anlatırken; Exponun salonunu anlatmam, Türkan Şoray Kültür Merkezi’ni söylemem çok önemli. Çünkü şehir merkezinin yaşadığını, kültüre sanata değer verdiğini anlatmamız lazım.”