ATSO’nun kente kazandırdığı Antalya Kültür Sanat, “Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre – Otoportre” sergisine evsahipliği yapıyor.

Türkiye’nin en büyük portre koleksiyonu olan Ahmet Merey Koleksiyonu’ndan seçilen 81 eser 6 Ekim 2018 Cumartesi gününden itibaren AKS’ta Antalyalı sanatseverlerle buluşacak.   Sergi bugüne kadar Türkiye’de açılmış en kapsamlı portre sergisi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, koleksiyon sahibi Ahmet Merey ve serginin küratörü Veysel Uğurlu, açılıştan bir gün önce basın mensuplarıyla bir araya gelerek sergiyi tanıttı.

Basın mensuplarına sergi hakkında bilgi veren Davut Çetin, “Merey Koleksiyonu, 1870’lerden günümüze uzanan dört nesildir devam eden bir aile koleksiyonu. Ailenin son neslinin temsilcilerinden olan Sayın Ahmet Merey bu koleksiyona sahip çıkmış ve yönetiyor. Ahmet Merey Koleksiyonu’nun en büyük bölümünü 450 eserle portreler oluşturmaktadır. Türk resminin en erken dönemlerinden bugüne, koleksiyonda yer alan ressamların önemi ve eserlerin niteliği, bu koleksiyonu Türk resim sanatının en önemli portre koleksiyonu haline getirmiştir.  Koleksiyon; Aile portreleri, sanatçı portreleri, otoportreler, Nâzım portreleri ve Ahmet Merey portreleri gibi başlıklar altında sınıflandırılıyor.

Biz de bu sınıflandırmaya sadık kalarak 69 sanatçıdan 81 eseri Antalyalılarla, kentimize gelen ziyaretçilerle buluşturuyoruz. Sergide Nazmi Ziya, Feyhaman Duran, Avni Lifij, İbrahim Çallı, Sami Yetik, Hamit Görele, Namık İsmail, Şükriye Dikmen, Nuri İyem, Neş’e Erdok,  Bedri Rahmi, Abidin Dino, Kemal İskender, Resul Aytemur, Yalçın Karayağız,  Ferhat Deniz, Şükran Moral,  Ferhat Özgür, Leyla Gediz, Huri Kiriş, Mehmet Güreli gibi farklı dönem ve üslupları temsil eden sanatçıların eserlerini göreceksiniz. Böylece ziyaretçilerimiz, İbrahim Çallı’dan günümüze Türk resim sanatının neredeyse bütün dönem ve ekollerinden örnekleri görme imkanına sahip olacaklar” dedi.

2019 Şubat ayına kadar açık kalacak serginin Türkiye’de açılmış en kapsamlı, yani Türk Resim tarihinin en fazla döneminin temsil edildiği, portre sergisi olma özelliğine sahip olduğunu vurgulayan Başkan Davut Çetin şu bilgileri verdi;

“Türk resim sanatı içinde önemli bir yer tutan portrelerden oluşan bu değerli sergimizin kentimizin kültürel zenginliğine katkı yapmasını diliyoruz.

Antalya Kültür Sanat Merkezimiz yalnızca sergilerle değil, farklı faaliyetleri ile de kentimize değer katmaya devam ediyor. Çocuklara sanat eğitim atölyeleri ve yetişkin seminerleri bu yıl da devam ediyor.

Yetişkin seminerlerinde sanat tarihi,  fotoğraf ve felsefe alanlarında 7 ayrı ders açtık. Gördüğümüz ilgi bizleri de mutlu ediyor.  Belgesel gösterimlerinde yılbaşına kadar konumuz arkeoloji, AKS’ta Sinema’da “biyografiler” olacak. Konserler, felsefe konuşmaları, panel ve söyleşiler de devam edecek. 2017 yılında 4000’i aşan etkinlik katılımcı sayısına ulaşmıştık.  2018’de, Ağustos ayını kapalı geçirmemize rağmen  5500 rakamına ulaştık. İnanıyorum ki; sizlerin de desteği ile AKS bir Kültür-Sanat-Eğitim Buluşma Noktası olarak bilinirliğini daha da artıracaktır. Çünkü Antalya’nın buna ihtiyacı vardır.

Burada bir hususu tekrar dile getirmek istiyorum. Biz işadamları olarak bu çalışmaları hobi olsun diye yapmıyoruz. Kültürü, sanatı, eğitimi ekonomik gelişmenin vazgeçilmez unsurları olarak gördüğümüz için yapıyoruz. Geçmişte kültür ve sanat, doğrudan ekonomiyle ilgili olarak görülmüyordu. Oysa bugün yapısal reformlar dediğimizde eğitim, kültür, sanatta gelişimi vazgeçilmez unsurlar olarak sayıyoruz.

Gerçekten de turizm için, kaliteli istihdam için, farklı kültürlere ulaşıp ticaret yapmak için, hatta endüstri 4.0 için sanata, eğitime ihtiyacımız vardır. Türkiye ekonomisinde ve Antalya ekonomisinde artık yaratıcılık, farklılaşma, çeşitlendirme yönünde ilerleme sağlamamız gerektiğini herkes görmektedir. Bunlar hem ekonomik değer, hem de istihdam yaratacak alanlardır. Artık geleneksel sektörlerde daha fazla istihdam yaratamayız

Yeni istihdam için yeni alanlara, yeni ürünlere ihtiyaç olduğu açıktır. Türkiye’nin kalkınması artık paradan veya sermayeden daha çok sanata, kültürel gelişmeye, eğitime bağlıdır.

Türkiye kültür, sanat, turizm başta olmak üzere her alanda gelişecekse toplum, firmalar ve Devlet olarak kültür ve sanata daha fazla bütçe ayırmak zorundayız. AR-GE harcamalarının milli gelire payı nasıl bir gelişmişlik göstergesiyse sanata ayrılan bütçe de öyle bir gelişmişlik göstergesidir. Devletimiz sanatı eğitimin bir parçası haline getirmelidir. Firmalarımız sanata yatırımla markalarını güçlendirmelidir. Yaptığı işe, ürettiği ürüne bir sanatçının eserine baktığı gözle bakmalıdır.

Antalya olarak da kültürel gelişme odaklı çalışmaları-sanatı-eğitimi gündelik hayatın bir rutini haline getirmeliyiz. Antalya gibi bir kentte uluslararası boyutta resim sergileri olmalıdır, özel tiyatrolar olmalıdır, daha fazla özel konser olmalıdır, daha fazla heykel olmalıdır, duvar resimleri, cadde konserleri olmalıdır. Bu noktada hepimize büyük görev düşmektedir. Basınımızın, basın mensuplarımızın kültür-sanat ve eğitim vurgusu son derece değerlidir. Siz değerli arkadaşlarımızdan, medyamızdan ricam; sergileri bir açılış etkinliğiyle yazmanın ötesinde, sanat boyutuyla, eserleriyle dönem dönem gündemde tutmanızdır.”

 

Söyleşi ve “Küratörlü Sergi Turları”

6 Ekim 2018 tarihinden itibaren Antalya Kültür Sanat’ta sanatseverlerle buluşacak “Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre – Otoportre” sergisinin açılış gününde sergiye paralel etkinlikler düzenlenecek. 

6 Ekim Cumartesi günü saat 15:00’da AKS’ta Gündem başlığı altında düzenlenen “Türk Resminde Portre” konulu söyleşide koleksiyon sahibi Ahmet Merey, serginin küratörü Veysel Uğurlu ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Burcu Pelvanoğlu’nun konuşmacı olarak katılacaklar. AKS Oditoryumu’nda gerçekleşecek söyleşiye katılım ücretsiz.

Yine 6 Ekim Cumartesi günü serginin küratörü Veysel Uğurlu ile “Küratörlü Sergi Turları” düzenlenecek. Küratörlü sergi turlarına katılmak isteyen ziyaretçilerin, kendilerine uygun olan saat için randevu almaları gerekiyor

Söyleşi: Türk Resminde Portre
Konuşmacılar: Ahmet Merey, Veysel Uğurlu, Burcu Pelvanoğlu
Tarih: 6 Ekim 2018, Cumartesi
Saat: 15:00
Yer: Antalya Kültür Sanat Oditoryumu

Küratörlü Sergi Turları (6 Ekim 2018, Cumartesi)
Birinci Tur: 13:00 – 14:00
İkinci Tur: 18:00 – 19:00
Kayıt: (0242) 242 02 57