Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Rusya iş dünyasına yönelik yayınlanan Kommersant Yayın Grubu iş birliğinde ”Türkiye ve Rusya Yeni İş Birliği Ufukları 2022” toplantısı gerçekleştirildi.

ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan, Türkiye Seyahat  Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Yardımcısı Hamit Kuk, Kommersant Türkiye Temsilcisi Mutlu Güngör, Rusya’dan Samberi Mobilya Market Zinciri Temsilcisi Lilia Ryad Samberry, Evronomer Yapı Market temsilcisi Anastasiya Zabaznova, Kommersant Yayın Grubu temsilcileri Natalia Pronina ve Nadezhda Yermolenko, Rusya Alışveriş Merkezleri Konseyi Başkanı Dmitry Moskalenko ile çok sayıda ATSO üyesi katıldı.

ATSO’NUN YABANCI SERMAYELİ ÜYESİNİN BEŞTE BİRİ RUSYA MENŞEİLİ

ATSO üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantının açılışında konuşan Başkan Davut Çetin toplantıya ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.  Toplantının iki ülke arasındaki dostluğu güçlendireceğine ve ticaretlerinin artmasına katkıda bulunacağına inandığını söyleyen Başkan Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ticaret ve turizm ülkeleri yakınlaştırarak dünya barışına hizmet eden faaliyetlerdir. Rusya Federasyonu’yla dostluğumuzun dünya için önemini İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşması en güzel biçimde göstermiştir. Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin köklü geçmişini burada açıklamaya ihtiyaç yoktur. Antalya ve Rusya halkı arasındaki ilişkiler ise artık son derece özel bir boyuta geçmiştir. İlimizde on binlerce Rusya kökenli Antalyalı yaşamaktadır ve biz bu komşuluk ilişkisinden son derece memnunuz. Bu sayede aramızda artık sosyal ve kültürel bağlar da çok güçlenmiş durumdadır.  Odamızın 5 binden fazla yabancı sermayeli üyesinin beşte biri Rusya menşeilidir. Turizmden yat üretimine birçok sektörde Rus iş insanlarının üyemiz olması da bizim için ayrı bir değerdir. Rusya; dış ticarette ve turizmde ülkemizin ve şehrimizin en önemli ortaklarından biridir. Antalya olarak Rusya’ya ihracatımız geçen yıl 160 milyon dolar olarak görünse de diğer iller üzerinden yaptığımız ihracatla bu rakam daha yüksektir. 2019’da Rusya’dan gelen ziyaretçilerimizin sayısı 5,5 milyonu geçmişti. 2020’de pandemi koşullarına rağmen Rusya’dan 1,5 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştık. 2021 yılında ise 3 milyon 546 bin rakamına ulaştık. Normal koşullarda yabancı ziyaretçilerimizin yarısına yakını Rusya vatandaşlarıdır. Bu güçlü bağlar ekonomide daha güçlü ilişkiler kurabileceğimizi de göstermektedir.”

URGE PROJELERİMİZLE ÜYELERİMİZİ ULUSLARARASI PAZARLARA AÇTIK

Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilişkilerin gelişmesi için yoğun çaba harcadıklarını belirten Başkan Davut Çetin, ”Odamızın Rusya federasyonunda çeşitli odalarla işbirliği anlaşmaları bulunmaktadır. Pandemi öncesi dönemde birçok ortak etkinlik düzenledik. Oda olarak ayrıca Moskova fuarlarında Antalya’nın tanıtımı için her zaman destek olduk. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi olarak, turizm tanıtımı, ihracat, Rusya federasyonu gibi ülkelerde ticaret ofisi kurulması gibi çalışmalara Birliğimizin önemli desteklerini de burada anmak isterim. Uluslararası ilişkilerimizi geliştirmek amaçlı faaliyetlerimizi ATSO Global ağı çatısı altında katılımcı bir anlayışla gerçekleştiriyoruz.  Firmalarımızı uluslararası pazarlara açmak üzere yoğun bir çalışma temposu içerisindeyiz.” şeklinde konuştu. Ticaret Bakanlığı desteği ile hayata geçirilen URGE projeleriyle ilgili bilgiler veren Çetin sözlerini şöyle sürdürdü: “URGE projelerimizle farklı sektörlerdeki üyelerimizi uluslararası pazarlara açtık, pandemi döneminde ağırlık verdiğimiz sanal ticaret heyetleri ile açmaya da devam ediyoruz.

Yürüttüğümüz Avrupa İşletmeler Ağı Projemiz ile Dünya’nın dört bir yanındaki işletmelerle üyelerimizi eşleştiriyor, çevrimiçi ve fiziki görüşmeler ile yeni işbirliklerine yönlendiriyoruz. Ticari İstihbarat Merkezimiz aracılığı ile firmalarımıza hedef pazar bulmaları için destek sağlıyoruz. Düzenlediğimiz eğitimler ile firmalarımızı dış ticaret hazırlıyor ve bilgilerini güncel tutmalarına yardımcı oluyoruz. ATSO olarak sektörlerimiz ve Antalya ekonomisi için her düzeyde çalışmalar yapmaktayız. Yeşil dönüşüm, endüstri 4.0, akıllı kent 4.0 çalışmaları, inovasyon, e-ticaret gibi birçok güncel konuda öncü olmaya devam ediyoruz.”

ANTALYA YATIRIMCILARIN İLGİSİNİ ÇEKMEYE DEVAM EDİYOR

Global bir turizm destinasyonu olan Antalya’nın, hem yurtiçinde hem de uluslararası düzeyde yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ettiğini ifade eden Davut Çetin, son dönemde Antalya’da yabancı sermayeli şirket kuruluşları ve Antalya’ya yerleşmek isteyen yabancıların konut alımlarının hızla arttığına dikkat çekti. Çetin konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu yılın ilk beş ayında 56 ülkeden 451 yabancı sermayeli şirket kuruluşu gerçekleştirdik. Mayıs ayında kurulan şirketlerimizin dörtte birini yabancı sermayeli şirketler oluşturdu. Antalya konut sektöründe de cazibesini korumaya devam ediyor. Haziran ayında ilimizde satılan her üç konutun birini yabancı ülke vatandaşları, ilk sırada da Rusya federasyonu vatandaşları olan komşularımız aldı. Artık bu güçlü temel üzerinde yeni iş birliklerini, ticaret ve yatırım fırsatlarını konuşmalıyız. Antalya, turizm ve tarım dışında da gelişen sanayi sektörlerine sahip bir ildir. Gıda, gübre-tohum-seracılık, iklimlendirme, ahşap ve mobilya, yapı malzemeleri, yat, mermer sektörlerinde güçlü firmalarımız bulunmaktadır. Son dönemde sera teknolojileri ve bilişim sektörümüzde hızlı bir gelişme kaydetmektedir. Bu alanlarda ortak yatırımların ve ticaretin her zaman destekçisiyiz, destekçisi olacağız.”

Toplantıda Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan, Türkiye Seyahat  Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Yardımcısı Hamit Kuk, Kommersant Türkiye Temsilcisi Mutlu Güngör, Rusya’dan Samberi Mobilya Market Zinciri Temsilcisi Lilia Ryad Samberry, Evronomer Yapı Market temsilcisi Anastasiya Zabaznova, Kommersant Yayın Grubu temsilcileri Natalia Pronina ve Nadezhda Yermolenko ve Rusya Alışveriş Merkezleri Konseyi Başkanı Dmitry Moskalenko birer konuşma yaptı.

Toplantıda daha sonra Rusya’dan gelen firma temsilcileri ve ATSO üyeleri karşılıklı işbirliği görüşmelerinde bulundu.