Romanya Büyükelçisi Gabriel Catalin Şopanda, Romanya Antalya Fahri Konsolosu Semih Beken ve beraberindeki heyet, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)’nı ziyaret ederek, Başkan Davut Çetin’le görüştü. Görüşmede ikili ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için atılması gereken adımlar ele alındı.

Başkan Davut Çetin, Romanya Fahri Konsolosu olarak göreve başlayan Semih Beken’e başarılar diledi. Beken’in bu görevi başarıyla yürüteceğine inandığını belirten Çetin, “Semih Beken, Romanya-Antalya arasındaki ticari işbirliği çalışmalarında önemli bir görevi yürütecek. Kendisine başarılar diliyorum” dedi.

Ziyarette, 2011 yılında Köstence Ticaret, Sanayi, Denizcilik ve Tarım Odası arasında işbirliği protokolü imzaladıklarını hatırlatan Başkan Çetin; “ATSO olarak Dünya’nın dört bir yanındaki Odalarla güçlü işbirliklerimiz var. Köstence Odası ile de 2011 yılında imzaladığımız protokol kapsamında karşılıklı işbirliğimizi artırmak üzere çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte, Romanya’dan daha fazla iş örgütü ile kuracağımız güçlü köprülerle Antalya ile Romanya arasındaki ticaret hacmi potansiyelini açığa çıkaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

ATSO’ya kayıtlı 4 bin 105 yabancı sermayeli firma içerisinde sadece 8 Romanya sermayeli firmanın bulunduğunu kaydeden Çetin, “sizlerin de gayretleri ile işbirliği yapacağımız alanlar artacak ve inanıyorum ki bu sayıyı daha yukarıya taşıyacağız” dedi.

Başkan Çetin, Antalya’nın 2019 yılında toplam 1 milyar 423 milyon dolarlık ihracatında, Romanya’ya olan ihracatın yaklaşık 36 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, Antalya’nın 2019 yılındaki toplam 845 milyon dolarlık ithalatında ise Romanya’nın 3 milyon dolarlık bir paya sahip olduğunu kaydetti. Başkan Çetin: “Görülüyor ki, Antalya ve Romanya arasındaki ticaret hacmi, olması gerekenin çok altında. Antalya’mız, Türkiye tarım ve turizminin lokomotifidir. Tarım ve turizm sektörleri başta olmak işbirliğine gidebileceğimiz çok fazla alan var. Sizin de desteğinizle bu potansiyeli açığa çıkarabileceğimize inanıyorum. Nazik ziyaretinizin de bu köprünün güçlenmesine vesile olmasını diliyorum” ifadesini kullandı.

Romanya Büyükelçisi Gabriel Catalin Şopanda ise, iş insanı Semih Beken’in Romanya Antalya Fahri Konsolosu olarak göreve başlaması ve konsolosluk ofisinin açılışı için Antalya’ya geldiğini söyledi. 

Büyükelçi Şopanda, AB dışında en büyük ticari partnerlerinin Türkiye olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Ülkelerimiz arasında gerek ticari gerekse siyasi ilişkiler çok iyi durumda. Bu durum ticari hedeflerimizin arttırılmasını destekliyor. Romanyalı turistler pandemiye rağmen Antalya’ya gelmeye devam ediyor. Turizm alanında da partner iki ülkeyiz. Türk vatandaşlarını da bizim tatil destinasyonlarımıza bekliyoruz.”

Büyükelçi Şopanda, tarım alanında da işbirliğini geliştirmek istediklerini belirterek, Romanya’nın organik tarım ürünleri üretiminde iyi bir noktada olduğunu, Antalyalı tarım sektörü yatırımcıları için bu durumun bir cazibe yaratabileceğini belirtti. Şopanda ayrıca, Büyükelçiliğin Avrupa ülkelerine mal taşıyan Türk TIR şoförlerinin transit geçiş vizesi hizmetlerine pandemi döneminde ara vermeksizin devam ettiğini belirterek, geçiş transit koridorlarının da hala yürürlükte olduğunu ve TIR’ların bekletilmediğini ifade etti.