Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 15.Grup (Tarım ilaçları, gübre ve kimyasallar) Meslek Komitesi’nin Aralık ayı olağan toplantısında; Komite üyeleri, rekabetin fiyatlandırma ile öne çıktığı gübre pazarında, ürün fiyatlamasındaki cüzi farkların sektör açısından çok önemli hale geldiğini ve bu pazarda yerleşik yabancı üreticilerin hakimiyetini kırmak adına, yerli üreticinin desteklenmesi gerektiğini ifade edildi.

Komite üyeleri, ihracatta navlun fiyatlarının ve gönderim sürelerinin belirleyici bir konuma geldiği bugünün dünyasında, ülkemizin konum avantajını en verimli şekilde kullanabilmesinin, rakipleri ile eşit şartlarda rekabet edebilmesi ile mümkün olacağını ifade ederek, hem gübre ihracatının, hem de genel ülke ihracat hacminin arttırılması gerektiğini belirtti.

Bu çerçevede, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon (GTİP) Numarası 310510, 310520 ve 382499 olan ürünler bazında pazara girişlerde dünya pazarındaki rakiplerine göre yüksek olan gümrük vergilerinin (TR aleyhine tarife ile belirtilenler) çeşitli anlaşmalar ile eşitlenmesi gerektiği yönündeki komite önerisinin TOBB aracılığıyla ile T.C. Ticaret Bakanlığı’na iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi.

Komite üyeleri, kimyasal maddeler hakkındaki mevzuatı düzenleyen ve tek bir çatı altında toplayan Avrupa Birliğine üye ülkelere yapılacak kimyasal ürünlere yönelik ihracatta talep edilen “Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals (REACH)” belgesi konusunda karşılıklı görüş alışverişi yaptı.

Komite, Ticaret Bakanlığı ihracat destekleri kapsamında, Pazara Giriş Desteği başlığı altında sunulan “Pazara Girişte Desteklenen Belgelere”, yukarıda bahsi geçen (REACH) belgesinin yerel ve uluslararası kuruluşlardan alınacak belge ve danışmanlık hizmetlerine eklenmesi önerisinde bulundu. Önerinin TOBB aracılığıyla ile T.C. Ticaret Bakanlığı’na yazılı olarak iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi.

ATSO Yönetim Kurulu, komitenin önerileriyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.