Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 34.Grup (Motorlu taşıt parça ve aksesuarları bakım ve onarımı) Meslek Komitesi olağan toplantısında Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli aracı TOGG masaya yatırıldı.

Türkiye Otomobil Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilen yerli otomobilin prototipinin basın tanıtımının Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirildiğini hatırlatan üyeler, Türkiye’nin ilk yerli ve tamamen elektrikli aracı olma özelliğine sahip bu otomobilin tanıtımının yapılmasının ardından sürecin otomotiv sektöründe merak ve ilgiyle takip edilmekle beraber birçok soru işaretini de beraberinde getirdiğini kaydetti.

Komite üyeleri, söz konusu aracın üretiminin tamamlanarak piyasaya ne zaman sürüleceği, teknik özellikleri, şarj istasyonları gibi konular merak edilirken özellikle elektrikli araçların bakım ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı, bunun yanında akaryakıtla çalışan araçların tamir ve bakımını yapan diğer firmaların bundan ne derecede etkileneceği, kurulmuş bir alt yapı ya da gelecek için planlanan belirli hamlelerin olup olmadığının merak edilen diğer konular arasında olduğunu ifade etti.

Yerli otomobil üretiminde şu an gelinen nokta ve Türkiye’de otomotiv sektörünün ileriye dönük gidişatı hakkında 34. Grup (Motorlu taşıt parça ve aksesuarları, bakım ve onarımı) ve 33. Grup (Motorlu taşıtlar alım ve satımı) üyelerine yönelik online bilgilendirme toplantısı yapılmasını talep eden komite, toplantıya sürece hakim bir konuşmacı davet edilmesinin Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.