ATSO Başkanı Ali Bahar, Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi. Öğrencilerin AR-GE çalışması yapıp geliştirdiği ‘Tank-Kur’ uzaktan kumandalı arama-kurtarma robotu prototipi hakkında bilgi alan Bahar, projenin mimarı olan öğrencileri tebrik etti.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar, Tank-Kur isimli uzaktan kumandalı arama- kurtarma robotunu tasarlayan, yazılım ve montajı dahil her ayrıntısı öğrenciler tarafından yapılan projenin detaylarını konuğu olan Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden dinledi. Çalışmaları yakından takip ettiğini belirten Başkan Bahar, öğrencileri tebrik ederek okul müdürü Haldun Çevik’i de kutladı.

‘İKİ PROJEYİ ENTEGRE ETTİK’

Proje sorumlusu 10’uncu sınıf öğrencisi Musa Özçelik, arkadaşlarıyla birlikte gerçekleştirdiği tanıtım sunumunda, “8 kanatlı dronumuzu tamamladık. Bir arkadaşım da Tank-Kur robot projesini geliştirdi. İkisini nasıl entegre edebiliriz diye düşündük, ortaya bu proje çıktı. Arkadaşımızın geliştirdiği tankı operasyon alanında nasıl kullanabiliriz üzerine fikirlerimiz var. Şu an prototip aşamasındayız. Dron ile bu Tank-Kur’u taşımak operasyonel elimizi güçlendirecek. 25 kiloya kadar ağırlık taşıyabilen dron ile mini tankı arama-kurtarma yapılacak bölgeye havadan indirmeyi planlıyoruz. Olası bir deprem, yangın, sisli bir bölgede canlı arama kurtarma faaliyetlerinde aktif görev de bulunacak. Tank-Kur, üzerindeki termal kamera, sensör ve ileride takılması düşünülen hassas ses dinleme cihazlarıyla bölge taraması yapacak. Yazılımı dahil her parçası öğrenciler tarafından üretilen Tank-Kur, engelli arazide güvenle gidip görüntü ve ses bilgisi topluyor. Üzerindeki sensörlerin yanı sıra termal kamera ile gözlem yapan Tank-Kur, topladığı verileri ise operatörün kontrol ettiği bilgisayara aktarıyor” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN BAHAR, ‘BAŞARILARINIZI KUTLUYORUM’

Öğrencilerim anlatımını can kulağıyla dinleyen ATSO Başkanı Ali Bahar, “Sizleri tebrik ediyorum. Çalışmalarınızı yakından takip ediyorum. Anlattığınız projenin heyecanını içinizde taşıdığınız çok belli oluyor. Siz gençlerin arkasında olmak, sizlere destek vermek bizlerin asli görevi. Biliyorum ki Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin her öğrencisi farklı projeleri hayata geçirmek için var gücüyle çalışıyor. Bizler sizlerin her daim yanında olmayı sürdüreceğiz. Başarılarınız ve ülkemizin geleceğine yönelik genç beyinlerin geliştirecekleri projeler bizler için de çok önemli” diye konuştu.