ATSO Global faaliyetleri çerçevesinde, Ankara’daki Macaristan Büyükelçiliği işbirliğinde, Odamız Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen “Macaristan Ülke Günü” üyelerimizin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Başkan Yardımcımız Cihangir M. Deniz’in bir konuşma yaptığı “Macaristan Ülke Günü”nde, Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis ve ALX Macaristan Genel Müdürü Fikret Nas tarafından Macaristan’da iş ve yatırım fırsatları, Macaristan Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Áron Sipos tarafından Macaristan’da öne çıkan sektörler, devlet teşvikleri ve vergi sistemi; Macar Eximbank Ülke Direktörü Arda Tugay tarafından da Macaristan ile ikili ticaret, yatırımlara yönelik verilen finansman destekleri hakkında bilgiler verildi.

“Macaristan Ülke Günü”nün açılışında bir konuşma yapan ATSO Başkan Yardımcısı Cihangir M. Deniz, “Macaristan, geçmişten bugüne uzanan güçlü bağlarımızın olduğu bir ülkedir. Çok sayıda ortak tarihi değerimiz Macaristan’da hükümetlerimizin de birlikte çalışmasıyla koruma altındadır. Lojistik anlamda, Macaristan Türkiye’nin Avrupa’ya, Türkiye de Macaristan’ın Ortadoğu ve Asya’ya açılan kapısıdır. Bugün ortak tarihten gelen güçlü bağları ve dostlukları, ticari işbirlikleri ile güçlendirmek üzere bir aradayız” ifadesini kullandı.

Deniz konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizi yurtdışı pazarlara açmak amacıyla yoğun bir tempo içerisindeyiz. Bu kapsamdaki tüm çalışmalarımızı ATSO Global çatısı altında birleştirerek, üyelerimizin ihtiyaçlarına yönelik bir anlayış ile hareket etmeye başladık. Bugüne kadar, Ticaret Bakanlığı desteği ile hayata geçirdiğimiz URGE projeleri ve Avrupa Birliği ile yürüttüğümüz Avrupa Birliği Projeleri ile ihracat yapan işletmelerimiz arasına yenilerini ekledik, ihracatçılarımızı ise yeni pazarlara açtık.

Geldiğimiz noktada Antalya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri Vietnam’dan Amerika’ya kadar Dünya’nın hemen her ülkesine ihracat yapar hale geldiler. Üyelerimizden Odamız bünyesinde sunulan bu imkânları kullanmalarını bekliyoruz.”

Macaristan’ın iş dünyası önemli fırsatlar barındıran bir ülke olduğunu vurgulayan Deniz, “İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2018 yılında yaklaşık 2,5 milyar Dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde ihracatımız 1,15 milyar Dolar, aynı dönemde ithalatımız ise 1.39 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir.  Antalya olarak Macaristan’a ihracatımız 6,19 milyon dolar, ithalatımız 1,35 milyon dolar düzeyinde olmuştur. Antalya’ya gelen 13 milyonu aşkın turist içerisinde Macaristanlı konuklarımızın sayısı 70 bin 401’dir. Bu verilerden yola çıkarak ticaret hacminin, turizm rakamlarının ve karşılıklı yatırımların artmasının bugünkü toplantının ana hedeflerinden biri olduğunu belirtmek isterim” dedi.

ATSO Başkan Yardımcısı M.Cihangir Deniz, ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Erol Erkan, Zeki Erdoğan, Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis ve beraberindeki heyetine ATSO Hizmet Binası içinde faaliyet gösteren girişimcilik ve inovasyon merkezi İNOVATSO’yu gezdirerek çalışmalar hakkında bilgiler verdi.