ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı, Antalyalı kent tarihçisi Hüseyin Çimrin’in “Kaleiçi” ve “Antalya Turizminde İlk Adımlar ve Sonrası” adlı iki kitabını yayınladı.

Kuruluşunun 136. yılını kutlayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Kent Tarihçisi Hüseyin Çimrin tarafından hazırlanan Antalya üzerine yazılmış iki kaynak kitabı daha yayınlayarak kent kültürüne kazandırdı.

Hüseyin Çimrin’in “Kaleiçi” ve “Antalya Turizminde İlk Adımlar ve Sonrası” adlı iki kitabı ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı yayını olarak basıldı.

Çimrin, “Kaleiçi” kitabında Antalya’nın tarihi Kaleiçi semtindeki kimi bugün varlığını sürdüren, restore edilen ya da ömrünü tamamlayan konakları ve yapıları tanıtıyor, eski siyah beyaz fotoğraflar eşliğinde, evsahiplerinin ve tanıkların ağzından konakların hikayelerini anlatıyor.

Hüseyin Çimrin’in “Antalya Turizminde İlk Adımlar ve Sonrası” adlı kitabı ise, Türkiye turizminin amiral gemisi Antalya’da turizm üzerine yazılmış en önemli kaynak kitaplardan biri niteliğinde. Antalya’nın Almanca konuşan ilk turist rehberi olan Hüseyin Çimrin, turizmin “T”sinin bile konuşulmadığı 1950’li yıllardan günümüze Antalya turizminin serüvenini anlatıyor.

ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın, ekonomik gelişmenin ancak kent kültüründe sağlanacak gelişme ile mümkün olduğunun bilincinde bir Oda olarak Antalya’nın sosyal ve kültürel yaşamına katkı yapmak üzere çalıştıklarını kaydetti.

Davut Çetin, “136. yılını kutlayan Odamız, Antalya’nın ekonomik yaşamına yönelik çalışmaların yanı sıra kentimizin kültür yaşamına da destek olmaya devam ediyor. Kent Tarihçisi Sayın Hüseyin Çimrin’in Kaleiçi ve Turizm üzerine yazdığı iki kaynak eseri daha, ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı’nın bir kültür yayını olarak ulusal kültürümüze ve kentimize kazandırdığımız için mutluyuz. Kent kültürüne değer katan ve kentsel kimliği öne çıkaran bu eserlerin her biri, Antalya bölgesinin ekonomik ve sosyal yaşamına ışık tutan, araştırmacılar için referans niteliğinde yayınlardır. Bu değerli eserlerin yazarı Hüseyin Çimrin’e teşekkür ediyor, yayınların ilgi ile okunacağına inanıyorum” dedi.

Başkan Davut Çetin, Hüseyin Çimrin’in çalışmalarını ve ATSO Yayınları’nı edinmek isteyen kitapseverlerin Antalya Kültür Sanat’tan satın alabileceklerini sözlerine ekledi.