Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluşunun 140, yıldönümü ve Kente Önem Katanlar Ödülleri görkemli bir törenle sahiplerini buldu.

ATSO Atatürk Konferans Salonu’ndaki törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Vali Vekili Yalçın Sezgin, Antalya Milletvekilleri Kemal Çelik, Cavit Arı, Aydın Özer, Rafet Zeybek, Hasan Subaşı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Av. Büşra Dirgen Özdemir, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Özlenen Özkan, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsmail Yüksek, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanı Murat Sezgin, ATSO Meclis Divanı ve Yönetim Kurulu ile Meclis ve Komite üyeleri, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin il başkanları, oda ve borsa başkanları ile meslek odaları temsilcileri ile çok sayıda iş insanı ve basın mensubu katıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise videokonferans yoluyla programa bağlanarak konuklara hitap etti.

ATSO Başkanı Davut Çetin, 140’ıncı yaşını kutlayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın Türkiye’nin en eski kurumlarından biri olduğunu vurgulayarak, “3 Nisan pazar günü bizim yaş günümüzdür. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, 140. Yaşına girmektedir. Odamız, Antalya’nın en eski kurumlarından birisidir, belediye bizden bir süre önce kurulmuştur, Antalya’nın vilayet olması bile ancak 1924’tedir. Bu 140 yılın bilançosu kesinlikle yüz ağartıcı bir bilançodur.

Antalya 100 yıl önce işgalden yeni kurtulmuş bir şehirdi. İl olarak 1927’de nüfus bakımından Türkiye’de 28. Sıradaydık. 1975’de nüfusumuz Kars’ın gerisindeydi. Antalya yüzyılda 28. sıradan beşinciliğe çıkmıştır. Sadece nüfus bakımından değil, ekonomide, istihdamda aynı yükseliş başarılmıştır.

100 yıl önce 100 civarında üyesi olan Odamız bugün 55 bine üyeye erişmiştir.

Antalya’nın bugünlere gelmesinde katkısı olan herkesi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Antalya’ya hizmet etmiş, Odamızı kurmuş ve bugüne getirmiş herkesi minnetle anıyorum. Antalya’ya hizmet eden herkese ve bütün üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

UKRAYNA’DA İÇİMİZİ ACITAN BİR SAVAŞ YAŞANIYOR

Dünya ve Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini vurgulayan Davut Çetin sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ukrayna’da içimizi acıtan bir savaş yaşanıyor. Barış sürecine katkı sağlayan bir ülke olarak bir anlaşmaya varılmasını ve her iki halkın huzur bulmasını diliyorum. Antalya böyle bir zamanda Ukrayna’dan ve Rusya’dan gelen insanlara ev sahipliği yapıyor.

Antalya Diplomasi Forumu’nu başlatarak, Ukrayna ve Rusya Dışişleri Bakanını ilimizde buluşturan Sayın Bakanımıza bu çabaları için de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Antalya’nın bir barış, huzur ve diplomasi  kenti olarak görülmesi bizi mutlu ediyor, gurur veriyor.

EKONOMİDE DE ZOR ZAMANLAR YAŞADIĞIMIZ AÇIKTIR

Ukrayna’daki savaş dışında ekonomide de zor zamanlar yaşadığımız açıktır.

Enflasyon, girdi maliyetleri artışı, finansman sıkıntısı neredeyse bütün sektörlerimizin ortak sorunlarıdır. Üyelerimiz KDV indirimlerinin devam etmesini,  kredi ve istihdam desteklerinin artırılmasını beklemektedir. Antalya son yıllarda turizmde üst üste darbeler aldı.

2016 yılında bir kriz yaşadık. Son iki yılda pandemi en çok Antalya ekonomisine darbe vurdu. Geçtiğimiz yaz Manavgat yangını gibi büyük bir afet yaşadık. Halen yara sarmaya çalışıyoruz. Bu vesileyle şunu da ifade etmek isterim. Manavgat yangınında Sayın Bakanımız 10 gün boyunca oradaydı. Milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, oda ve borsa başkanlarımız, iş insanlarımız büyük bir Antalya birlikteliği gösterdi.

Sayın bakanımıza ve hepinize bu birliktelik için ayrıca teşekkür ediyorum.

DAHA FAZLA KREDİ VE İSTİHDAM DESTEĞİ TALEP EDİYORUZ.

Antalya ekonomisinde pandemi kayıpları  halen devam ediyor. Ukrayna sorunu tarım ihracatımızı ve turizmi olumsuz etkiledi. 

Bu nedenle daha fazla kredi ve istihdam desteği talep ediyoruz.

İlimizin pandemiye rağmen büyük bir direnç gösterdiği de açıktır.

Pandemi döneminde bile kurulan şirket sayısında dördüncü sırada olduk. İstihdamda Bursa’ya yakın bir düzeye geldik. Tarım ve sanayi ihracatında 2 milyar 400 milyon dolar düzeyine ulaştık.

Tarımda sadece sebze değil, aynı zamanda tohum ve ekipman da ihraç ediyoruz.

Son 20 yılda yabancılara satılan konut sayımız 100 bin civarındadır. Son 4 yıldaki satış ise 40 bine yakındır.

Ülke dışından, ülke içinden gelen nüfusla birlikte sermaye de gelmekte, yabancı sermayeli şirketlerimiz artmaktadır. Turizmde ne olursa olsun Antalya eşsizdir, bu yıl yine Avrupa’nın en çok tercih edilen destinasyonlarından birisi olacağımıza inanıyorum.

Bu sayede Antalya olarak en zor zamanda bile geleceğe güven ve iddiayla bakabiliyoruz. En zor günde bile bize karamsarlık yakışmaz diyoruz.

Bununla birlikte bizim görevimiz teselli ve gururlanmak değildir;  sorunları çözmek, en iyisini yapmaya çalışmak, Antalya ekonomisinin daha ileriye gitmesini sağlamaktır.

Ülkemizi, şehrimizi, kendimizi geçmiş yıllara göre değerlendiremeyiz. Zaman akıyor, teknoloji gelişiyor, dünya değişiyor. 

Odalar birliğimiz ve bizler bu değişime ayak uydurmak için şehirlerimizin, şirketlerimizin gelişmesine öncülük eden çalışmalar yapıyoruz.

Bazen, odanın bana ne faydası var diyen üyemiz oluyor. Oysa Odalar ticaretin tapu dairesidir, noteridir. Şirketlerimizin ticari belgeleri bu odada tutulur. Biz sadece bir sektörün değil, bütün sektörlerin ve şehrin ortak menfaatini savunuruz. Küçük ve büyük sermayenin menfaatlerini dengeleriz. Ticaret ahlakını korumak, savunmak için çaba harcarız. 

ATSO VE DİĞER ODALARIMIZ ŞEHİRLERİN GELİŞMESİNE ÖNCÜLÜK ETTİ.

Bundan 40-50 yıl önce şehirlerimizin altyapısı yoktu.

ATSO ve diğer odalarımız şehirlerin gelişmesine öncülük etti. Antalya’nın eğitiminde, üniversitesinde, sanayi bölgelerinde, serbest bölgesinde, fuarlarında, hastanelerinde bizim katkımız var.

Türkiye’nin üretiminde, ihracatında bizim katkımız vardır. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği sektörlerimize ihracat kapıları açtı.

Birliğimiz ve Odalarımız buna öncülük etti. Kalkınma ajansları kurulmadan önce illerimiz arasında işbirliğini oda ve borsalarımız geliştirdi.

Turizmin gelişme aşamasında şehrimizin tanıtımına en fazla desteği biz sağladık.

İhracat için URGE ve HİSER projeleri yaptık, halen sağlık turizmi ihracat kümesi gibi konularda çalışıyoruz.

2018’de akıllı-dijital ekonomide ilerlemeliyiz dedik ve Antalya 4.0 vizyonunu ortaya koyduk.

Dijitalleşme ve e-ticaret konusunda Birliğimizin de desteğiyle çok şey yaptık.

Tarımda dijitalleşme için Vodafone ile örnek projeler yaptık. Growtech fuarında tarımsal inovasyon yarışması düzenliyoruz.

Sanayi, bilişim, tasarım alanlarında inovasyona destek için merkez kurduk.

Yenilikçi startuplara destek sağlıyoruz. Inovatso’da anında öğrenme pilot projesi başlattık. Sosyal medya ile ticaret için facebook istasyonu kurduk.

Böylece Antalya e-ticaret yapan işletme sayısında da öne geçti. E-ticarette, bilişimde ve dijitalleşmede ilerleyen şirketlerimiz Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri arasına girdiler.

KENTİMİZDE KÜLTÜR VE SANATIN GELİŞMESİNE HİZMET EDİYORUZ

Kentimizde kültür ve sanatın gelişmesine bile hizmet ediyoruz. Şu son birkaç yılda Oda olarak Antalya Kültür Sanat’ı markalaştırdık. On yıl önce akla gelmeyecek sergileri Antalya’ya getirdik.

Pandemiye rağmen Mural Antalya projesiyle kent estetiği projesini gerçekleştirdik. Çünkü duvar resmi sanat eserleri kente estetik katmakta, kültürel-sosyal hayata, turizme canlılık getirmektedir.

Önümüzdeki günlerde yeni bir heykel sergisiyle Antalya’nın tanıtımına katkı yapacağız. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından birisi olan Rodin’in heykel sergisini Antalya’ya getireceğiz.

Ayrıca Cumhuriyetimizin 100. yılı Antalya simge eseri projesini de tüm kurumlarımızla birlikte yapmayı hedefliyoruz. Bunlar 140. Yılımıza yakışan projeler olacaktır.

ANTALYA EKONOMİSİ DİJİTAL VE ÇEVRECİ DÖNÜŞÜMLE YENİ YATIRIM ALANLARINA KAYMALIDIR

2016 yılından bu yana turizmde yaşadığımız krizler Antalya ekonomisini güçlendirme, çeşitlendirme zamanının çoktan geldiğini göstermektedir. Antalya ekonomisi dijital ve çevreci dönüşümle yeni yatırım alanlarına kaymalıdır.

Dünya ekonomisi yeni bir sisteme doğru gitmektedir. Borç krizi ve daha yüksek enflasyon riski artmaktadır. Dünya paranın olmadığı dijital ve döngüsel ekonomiye geçmek zorunda kalacaktır.

İklim değişikliği gıda güvenliğini öncelikli kılmaktadır. İklim değişikliğinin etkisini geçen yıl Manavgat yangınıyla kendi evimizde yaşadık. Manavgat ve Muğla’da ormanlarla birlikte yüreğimiz yandı.

İşte biz dünyadaki gelişmeleri de dikkate alarak 2021-2024 dönemi planımızda kendimize yeni hedefler koyduk.

Çevreci dönüşüm alanında Büyükşehir Belediyemiz, mimar ve mühendis odalarımızla büyük bir çalışma başlattık.  100’e yakın kurum ve kuruluştan uzman, öğretim üyesi, STK başkanı veya temsilcisi, kamu kurumlarımızdan temsilciler bu çalışmada yer almaktadır.

Sosyal girişimciliği, creatif sektörleri geliştireceğiz dedik.

Networking ile bölgesel ticaretteki zayıflığımızı aşmayı hedefledik. Bunları söyleyip bırakmıyoruz.

Genç Girişimciler Kurulumuz ve Habitat Derneği ile sosyal girişimcilik projeleri yapıyoruz. Kadın Girişimciler kurulumuz da bu yönde İşimiz Temiz projesi gibi önemli projeler üretiyor.

26-27 Mayısta Batı Akdeniz Ticaret Buluşmaları ile bölgesel ticareti geliştirmeye dönük networking projesini başlatacağız. Aynı zamanda Devlet Destekleri Zirvesini ve Sanayi Bakanlığımızla San-Tek proje pazarını da gerçekleştireceğiz.

Bu çalışmaları ileri götürmeli, il olarak mekânsal ve sektörel stratejiler geliştirmeliyiz. Bu konuda da Borsamız, ilçe odalarımız, SİAD’larımızla birlikte çalışarak Antalya ekonomisinin gelecek vizyonunu dünyadaki gelişmelere göre yeniden ele alacağız.

TÖREN BÜTÇELERİ HER YIL BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ İÇİN KULLAILIYOR

Bugün, kuruluş yıldönümümüz vesilesiyle KÖK ödüllerimizi vermenin de mutluluğunu yaşıyoruz. Bildiğiniz gibi biz üç yıl önce kuruluş yıldönümü törenimizle ödül törenimizi birleştirdik. Tören bütçelerimizi her yıl bir sosyal sorumluluk projesi için kullanmaya karar verdik. Pandemi koşullarının zorluklarına rağmen ilk yıl Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne spor salonu yaptık. İkinci yıl Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne uçak bakım hangarı kazandırdık.

Bu yıl da Odamızın 140. Yılı ve 2022 yılı KÖK Ödül töreni vesilesiyle Kemer’e güzel bir eseri kazandırdık. Bu sabah Kemer ilçemizde Eğitim ve Kültür Merkezinin açılışını yaptık.  Yaptığımız eserlerde ödül alan arkadaşlarımızın isimleri yazılmakta ve Antalya tarihine kazınmaktadır. Yani ödül alan arkadaşlarımızın adına her yıl Antalya’ya bir armağan vermiş oluyoruz.

ATSO olarak geçmişte üyelerimize sadece vergi, ihracat, istihdam gibi kriterlerle ödül veriyorduk. Üç yıl önce Kente Önem Katanlar, yani KÖK ödülleri ismiyle bir yenilik daha yaptık.  Geleneksel ödüllerimize yeni ödül alanları ekledik.

İnovasyon, bilim, kültür ve sanat, Antalya araştırması, eğitim, basın, çevre, spor, sosyal girişimcilik ve dijitalleşme gibi 10 yeni dalda ödüller vermeye başladık.

Çünkü vergi, ihracat, istihdam dışında bu 10 alan kentin ve ülkenin gelişmesini sağlayan en önemli alanlardır. KÖK ödülleri aynı zamanda bizim bu dönemki vizyonumuzu ortaya koyan ödüllerdir.

İşte bugün 140. Yaş günümüzün, KÖK ödüllerinin, Kemer Eğitim ve Kültür Merkezi projesini tamamlamış olmanın ve en önemlisi bu güzel beraberliğin mutluluğunu yaşıyoruz. Pandemi koşullarına rağmen, risk alarak, fedakarlık yaparak, büyük gayretlerle çalışmaya devam ettik. Projeler bittikçe, bir şeyler yaptıkça duyduğumuz mutluluk bütün yorgunluğu unutturuyor.

Türkiye ve Antalya ekonomisi sizlerin sayesinde ayakta durmaktadır. Antalya sizler sayesinde gelişmeye devam edecektir. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası sizler sayesinde büyük, köklü, kurumsal kültürü olan bir kurumdur.  Bu inançla ödül alan üyelerimizi ve arkadaşlarımızı tekrar bütün kalbimle kutluyorum, kentimize değer ve önem kattıkları için teşekkürlerimi sunuyorum.

ATSO’YU BAŞARILARLA 140. YILINA GETİREN HERKESE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı başarılarla 140. Yılına getiren herkese şükranlarımı sunuyorum.  Ebediyete intikal etmiş olan büyüklerimize ve dostlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu dönemde Odamız camiasında kaybettiğimiz çalışma arkadaşlarımız oldu. Onları da bu vesileyle saygıyla anıyorum. Yaşayan ve bugün aramızda bulunan başkanlarımıza, üyelerimize tekrar teşekkür ediyorum.

Antalya’nın her sorununu yakından izleyen sayın Bakanımıza ve milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum. Her konuda her zaman yanımızda olan Rifat Hisarcıklıoğlu başkanımıza, her çalışmamızda bizimle olan Sayın Valimize teşekkür ediyorum.

Belediye Başkanlarımıza hizmetleri ve işbirlikleri için teşekkürlerimi sunuyorum.

Kalkınma Ajansı ve BAGEV’de birlikte çalıştığımız Oda ve Borsa Başkanlarımıza, kamu kurumlarımıza, üniversitelerimize, birlikte projeler yaptığımız Mimar ve Mühendis Odalarımıza, SİAD’larımıza, Antalya’nın tarihine tanıklık eden değerli basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum.

Odamızın bu çalışmalarını yürüten, işlerinden fedakarlık ederek sektörleri ve şehirleri için çalışan yönetim kurulu üyelerimize, meclis üyelerimize, komite üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Yarın Ramazanın ilk günü, Ramazan ayının hepinize hayırlı olmasını, ülkemize iyilikler getirmesini diliyorum.

140. yıldönümümüz ve 140. yıl eserlerimiz Antalya’mıza hayırlı olsun. Ülkemiz, şehrimiz ve Odamız hep güzel günler, hep yeni başarılar yaşasın. Birlik ve beraberliğimiz güçlenerek devam etsin.  Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.

Sağolun, varolun.”

BAKAN ÇAVUŞOĞLU; TÜM DÜNYA ANTALYA’YI KONUŞTU

ATSO’nun 140’ıncı kuruluş yıldönümünü kutlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 Nisan 1882’de kurulan bu köklü kurumun, bugün 50 bini aşkın üyesiyle Antalya ve ülkemize katkıda bulunduğunu söyledi. Çavuşoğlu, “‘Kente Önem Katanlar’ gibi anlamlı bir ödülle bu köklü kuruma yaraşır şekilde Antalya’mıza değer kattığınız için sizleri tebrik ediyorum. Antalya’mız Kaygusuz Abdal’dan Elmalılı Hamdi Yazır’a, Ahmet Hamdi Akseki’den Mimar Turgut Cansever’e kadar maddi ve manevi dünyamızı inşa eden insanlar yetiştirdi. Bu geleneği sürdürmek hepimizin boynunun borcu” dedi.

Antalya’yı dünya çapında bir marka yapmak için hep birlikte çalışıldığını belirten Bakan Çavuşoğlu, “İşte Antalya Diplomasi Forumu’nu gördünüz, henüz ikinci yılında şehrimiz, küresel konuların konuşulduğu bir merkez oldu. Tüm dünyanın Antalya’yı konuştuğu bir etkinlik gerçekleştirdik. 17 devlet ve hükümet başkanını, 80 bakanı ve 40 üst düzey uluslararası teşkilat temsilcisini ağırladık. Ayrıca, çok sayıda akademisyen, düşünür, fikir insanı, Forum için Antalya’mıza geldi. Misafirperverliğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. İkinci yılında daha Davos gibi insifiyatiflerle Antalya’yı kıyaslamaya başladı, üçüncü yılımızda onları da geçeceğimize inanıyorum. Kurumsallaştırmak için de yasal son çalışmaları tamamladık, Cumhurbaşkanlığı’na gönderdik. Cumhurbaşkanlığımız Gazi Meclisi’mize gönderdikten sonra vakıf olarak inşallah kurumsallaştıracağız. Çünkü gelenekselleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

HİSARCIKLIOĞLU; ATSO CAMİAMIZIN GURUR KAYNAĞI

Törene videokonferans yoluyla bağlanan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın  kurumsal yapısı, hayata geçirdiği projeleri ve Antalya’ya kazandırdığı çalışmalarla, hep referans gösterildiğini ve gurur kaynağı olduğunu söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“3 ayrı asra yayılmış tarihiyle, Antalya ve ülkemiz ekonomisine yön vermiş, ATSO gibi, köklü ve milli bir kurumumuz olmasının sevincini yaşıyorum. Antalya Ticaret ve Sanayi Odamız, 140 yılın getirdiği deneyim ve saygınlığı, devamlı güçlendirdiği kurumsal yapısı, hayata geçirdiği projeleri ve Antalya’ya kazandırdığı çalışmalarla, hep referans gösterilmiş ve camiamızın gurur kaynağı olmuştur. Ben de TOBB Başkanlığım döneminde, önceden uzun yıllardır yer almadığı TOBB Yönetim Kurulu’nda, Antalya’dan muhakkak bir ismin olmasına büyük önem gösterdim. Esasında Antalya, ekonomide imza attığı müthiş başarı hikayesiyle, Türkiye ekonomisindeki dönüşümün de simgesi oldu. Sadece Türkiye’nin değil, tüm Akdeniz’i içine alan bu büyük coğrafyanın parlayan yıldızı ve marka şehri haline gelmiş, bunu da birazdan fazlasıyla hak ettikleri ödüllerini alacak girişimcilerimiz eliyle yapmıştır.’

Antalya Vali Vekili Yalçın Sezgin ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Av. Büşra Dirgen Özdemir de birer konuşma yaparak ATSO’nun 140. Yıldönümünü kutladı ve ödül alanları kişi ve kuruluşları tebrik etti.

KENTİN ÖVÜNÇ KAYNAKLARI

KÖK Ödülleri 2022 ödüllerinde, farklı alanlarda Antalya’da hayata geçirilmiş çalışmaları olan kişi ve kurumların yer aldığı ‘Kentin Övünç Kaynakları’ olarak belirlenen ödüller şu isimlere verildi:

 • KENT ÖDÜLLERİ KATEGORİSİ
 • İNOVASYON: İNOSANTE MEDİKAL SAĞLIK ÜRÜNLERİ SAN.TİC.A.Ş.

“İNOcap” adlı çalışmasıyla

 • DİJİTAL DÖNÜŞÜM: MURATPAŞA BELEDİYESİ

“Dijital Komşu Meclisi” adlı çalışmasıyla

 • BİLİM: KEPEZ BELEDİYESİ

“Antalya Bilim Merkezi” adlı çalışmasıyla

 • EĞİTİM: MAHMUTLAR KILIÇARSLAN İLKOKULU

“Okul Dört Duvardan Fazladır” adlı çalışmasıyla

 • ÇEVRE: ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

“Denizleri Ağlatmayın” adlı çalışmasıyla

 • KÜLTÜR-SANAT: MURATPAŞA BELEDİYESİ

“Old Town Forum” adlı çalışmasıyla

 • KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK: ANTALYA GENÇ İŞ İNSANLARI DERNEĞİ (ANTGİAD)

“Cem Karaca Gençlik Kütüphanesi” adlı çalışmasıyla

 • ANTALYA ARAŞTIRMASI: ANTALYA KÜLTÜREL MİRAS DERNEĞİ

“Kırkambar – Teke Yaylası Elmalı’da Geleneksel Arı Serenleri Ve Tahıl Ambarlarının Belgelenmesi, Sayısallaştırılması ve Tanıtımı” adlı çalışmasıyla

 • SPOR: BİROL ÜNSAL

“Kadın ve Hentbol” adlı çalışmasıyla

 1. BASIN: MEHMET ÇINAR

“Falezlere Işıklandırma Projesine Tepki” adlı çalışmasıyla

 • DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMETLER KATEGORİSİ

SEYAHAT ACENTELERİ DÖVİZ GELİRİ

 1. ANTALYA PEGAS OTELCİLİK TURİZM İNŞ.TAŞ. VE TİC.LTD.ŞTİ.
 2. MP TURKEY TURİZM A.Ş.-ANTALYA ŞUBESİ (MEETING POINT)
 3. KİLİT GLOBAL TURİZM SEYAHAT SAN. VE TİC. A.Ş.

KONAKLAMA TESİSLERİ DÖVİZ GELİRİ

 1. FINE OTEL TURİZM İŞLETMECİLİK A.Ş. (RİXOS)
 2. SERTAŞ TURİZM YATIRIM VE İŞLETMECİLİK A.Ş.-ROYAL SEGINUS HOTEL ŞUBESİ
 3. GALERİ KRİSTAL TURİZM İNŞ.PAZ.VE TİC.A.Ş.-NİRVANA HOTELS ŞUBESİ

İHRACAT – GENEL DÖVİZ GELİRİ

 1. ADOPEN PLASTİK VE İNŞAAT SANAYİ A.Ş.
 2. ANKUTSAN ANTALYA KUTU SANAYİ OLUKLU MUKAVVA KAĞIT TİC. A.Ş.
 3. ARES TERSANECİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

TARIM İHRACATI DÖVİZ GELİRİ

 1. KOÇ ZİRAİ ÜRÜNLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
 2. SİNERJİ LOJİSTİK GIDA TARIM TURİZM TEKSTİL İNŞ.TAŞ.DAN.İTH.İHR.TİC. VE SAN.LTD.ŞTİ.
 3. DİLBAZ İHRACAT İTHALAT VE PAZARLAMA GIDA TARIM ÜRÜN.İNŞ.TAŞ.TİC.SAN.LTD.ŞTİ.

HİZMET İHRACATI DÖVİZ GELİRİ

 1. ANTALYA YAŞAM HASTANELERİ ÖZEL SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş.
 2. TDT HAVACILIK BAKIM VE TİCARET A.Ş.
 • TÜRKİYE’NİN İLK VE İKİNCİ 500 SANAYİ KURULUŞU ARASINDA YER ALAN ANTALYA FİRMALARI KATEGORİSİ

İLK 500

 1. AGT AĞAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
 2. ADOPEN PLASTİK VE İNŞAAT SANAYİ A.Ş.
 3. ANKUTSAN ANTALYA KUTU SANAYİ OLUKLU MUKAVVA KAĞIT TİC. A.Ş.
 4. YÖRÜKOĞLU SÜT VE ÜRÜNLERİ SAN. TİC. A.Ş.

İKİNCİ 500

 1. EKİCİLER SÜT GIDA TARIM HAYVANCILIK SAN. VE TİC. A.Ş.
 2. ETİ ELEKTROMETALURJİ A.Ş.
 3. CW ENERJİ MÜHENDİSLİK TİC. VE SAN. A.Ş.
 • TÜRKİYE’NİN EN HIZLI BÜYÜYEN İLK 100 ŞİRKETİ ARASINA GİREN ANTALYA FİRMALARI KATEGORİSİ
 • FİNDER YANGIN GÜVENLİK ELEKTRONİK SİS.MÜH.SAN.VE TİC.A.Ş.
 • İMT SERA OTOMASYON ELEKTRİK TARIM ÜRÜN.SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.
 • SERATEK SERA TEKNOLOJİLERİ TARIM İNŞAAT MADENCİLİK DANIŞMANLIK ÖZEL EĞİTİM TURİZM TİC.SAN.LTD.ŞTİ.
 • DESİRD TASARIM ARGE A.Ş.
 • HASVET MEDİKAL YAZILIM SAĞLIK HİZMETLERİ SANAYİ VE TİC.A.Ş.
 • ARTİN BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ.
 • FORM MİMARLIK-MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ SANAYİ VE TİC.LTD.ŞTİ.
 • TİCARİ BİLANÇO KARI BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE MERKEZ VE ODAMIZA BAĞLI İLÇELERDE DERECEYE GİREN ODA ÜYELERİ KATEGORİSİ

GERÇEK KİŞİ

 1. ALİ ÖZKAN – ÖZKAN TUHAFİYE
 2. ALİ ÇAĞLARSOY
 3. ATİLA YUVA

TÜZEL KİŞİ

 1. DOKTOR TARSA TARIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
 2. ARES TERSANECİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
 3. AKDENİZ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş.

ODAMIZA BAĞLI İLÇELERDE GERÇEK KİŞİ BİRİNCİLERİ

 • AKSEKİ: MEHMET ÇETİNTAŞ – ÇETİNTAŞ TİCARETHANESİ
 • ELMALI: MEHMET ALİ DOĞAN
 • GAZİPAŞA: CENGİZ YAMAN
 • KEMER: ABDULLAH AYNACI – AYNACILAR İNŞAAT MALZEMELERİ TİC.
 • KORKUTELİ: HALİL ERAY
 • SERİK: İBRAHİM TUNÇ

ODAMIZA BAĞLI İLÇELERDE TÜZEL KİŞİ BİRİNCİLERİ

 • AKSEKİ: ÖMER DURUK TESİSLERİ PETROL ÜR.OTO YED.PAR.GIDA TUR.TİC. VE SAN.LTD.ŞTİ.
 • ELMALI: OSMAN AKDENİZ PETROL ÜRÜN.SOĞUK HAVA DEPOSU TAŞ.TAR.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
 • GAZİPAŞA: GÜVEN AKARYAKIT VE PETROL ÜRÜN. TURZ.İNŞ.PAZ.TİC.SAN.İHR.İTH.LTD.ŞTİ.
 • GÜNDOĞMUŞ: GÜNDOĞMUŞ YILMAZ TAŞIMACILIK PETROL TURİZM İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ.
 • İBRADI: ELMAS AKARYAKIT TURİZM İNŞAAT ENERJİ ORGAN.UNLU MAM.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
 • KEMER: EZGİ İNŞAAT TURİZM TİCARET PAZARLAMA LTD.ŞTİ.
 • KORKUTELİ: NUR GIDA İNŞAAT TURİZM UNLU MAMÜLLER VE SU ÜRÜN.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
 • SERİK: NUNHEMS TOHUMCULUK A.Ş.
 • FAAL EN ESKİ 3 GERÇEK VE 3 TÜZEL KİŞİ ODA ÜYELERİ (daha önce ödül almamış olan)
 • ABDURRAHMAN FIRTINA – FIRTINA İNŞAAT
 • H.DİNÇER KİLİT – İNŞAAT MÜHENDİSİ VE İNŞAAT MÜTEAHHİDİ
 • EMİN TEKKANAT – TEK ELEKTRİK BOBİNAJ ATÖLYESİ
 • SETO SEBZE TOHUMLARI GÜBRE ÜRETİM İNŞ.TURZ.VE SAN.TİC.A.Ş.
 • MELTEM ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE TİCARET A.Ş.
 • HELMAK KOLLEKTİF ŞİRKETİ – AHMET ÜNAL VE ORTAĞI

10 YIL VE ÜZERİ GÖREV YAPAN ODA MECLİSİ ÜYELERİ (daha önce ödül almamış olan)

 • ZEKİ ERDOĞAN
 • SEFER ÖZKAN

JÜRİ ÖDEL ÖDÜLÜ

ASBAŞ – ANTALYA SERBEST BÖLGE KURUCU VE İŞLETİCİSİ A.Ş.

“ASBAŞ Ship Lift, Travel Lift ve Rıhtım Yatırımları” adlı çalışmasıyla

ÖZEL ÖDÜL

BHM OTELCİLİK A.Ş. -AKRA HOTEL-

(Kültür-sanat, spor, kurumsal sosyal sorumluluk alanlarındaki çalışmaları ve kent tanıtımına katkıları dolayısıyla)

Törenin fotoğraflarına ulaşmak için;

https://drive.google.com/drive/folders/1l7KoX7lF6Jh2gXe8x5ifIci1a4HaLyua?usp=sharing