Domates ihracatı yasağı sektörün talepleri doğrultusunda geri çekildi. ATSO Başkanı Bahar, “Domates ihracatının kısıtlanması kararından geri dönüldü, Türk üreticisinin, tarımının gözü aydın” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 14 Nisan 2023’e kadar domatesteki fiyat artışını önleme gerekçesiyle getirilen ihracat kısıtlamasının kaldırılmasına yönelik değerlendirmelerde bulundu. İhracat yasaklarının hiçbir zaman fiyat düşürmede bir etken olmadığını kaydeden Başkan Bahar, “Biz bunu daha önce gübrede de yaşamıştık. İhracatın engellenmesi tam tersi yönde etki ediyor ve bu yasakla ürün rekolteye girmiyor, üretici vazgeçiyor ve arz düşüşü sebebiyle fiyatlar çok daha yukarıya çıkıyor” dedi. Kararın Türk üreticisi ve Türk tarımı için memnuniyet verici olduğunu kaydeden Başkan Bahar, “Gözümüz aydın. Domates çok stratejik ve lokomotif bir ürün, çok fazla çeşidi olduğu gibi 1 tır ürünü ihraç ediyorsanız mutlaka domatesi de koymanız gerekiyor ki diğer ürünleriniz de satış bulabilsin” diye konuştu.

KAYBIN ÖNÜNE GEÇMİŞ OLDUK

Kısıtlamanın kaldırılmasının üretici, çiftçi ve uluslararası pazar için pozitif bir gelişme olduğunu kaydeden Başkan Bahar, “Hükümetimiz bu konuda çok duyarlı davrandı, önlemler alınarak ihracat yasağı kaldırıldı. 3-4 gün içerisinde bunun halledilmesi çok önemli, çünkü biliyorsunuz ki bunlar hızlı bozulan emtialar. Kaldı ki domates fiyatları da düşüşe geçmeye başlamıştı. Eğer bu yasak kalkmasaydı, çiftçimiz, üreticimiz çok zor bir duruma düşecekti, ihracat pazarlarımızı kaybetmiş olacaktık. Kısıtlama yaklaşık 40 günlük bir zamanı kapsıyordu ve yılın tamamında zarar edecek şekilde üreticimizin, çiftçimizin ve sofralarımızın aleyhine sonuçlanacaktı. Bu olumlu kararla çok önemli bir kaybın önüne geçmiş olduk” dedi. Antalya Tarım Konseyi’nin (ATAK) çok hızlı bir şekilde sektörün tüm oyuncularıyla bir araya geldiğini dile getiren Başkan Bahar, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, hükümetimiz ve ilgili bakanlıklarımızla yapmış olduğu temaslar çok hızlı bir şekilde yanıt buldu. Bu istişareler neticesinde buradaki realiteyi bir an evvel anlatabildik, çözüme ulaştırdık. Bugün itibariyle üreticimizin rahatladığını düşünüyorum. Tüm başkanlarımıza, ilgililerine teşekkür ediyorum” dedi.

ÇOK SEVİNÇLİYİZ

ATSO Yönetim Kurulu Üyesi ve 15. Grup Tarım İlaçları, Gübre ve Kimyasallar Meslek Komite Üyesi Hakan Pakalın, “Öncelikle yasağın kaldırılmasında emeği geçen tüm paydaşlarımıza, hükümetimize ve Odamıza ve TOBB’a teşekkür ediyorum. Domates tek taraflı bir şey değil, fide, tohum, gübre, sulama, lojistik gibi birçok sektör bundan etkilenecekti. Üreticinin göstereceği tepki neticesinde bu yıl yüksek dediğimiz domatesi seneye çok daha pahalıya yemek zorunda kalacaktık. Çok sevinçliyiz, emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.