ATSO Başkanı Ali Bahar haziran ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada Antalya’nın üç temel sorununa değindi; ‘Kırcami’, ‘Trafik’ ve ‘Konyaaltı’ sahili.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO), haziran ayı meclis toplantısı yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla yapıldı. ATSO Başkanı Ali Bahar, Antalya, sektörel konular, iş dünyası ile çalışanların talep ve önerilerini gündeme taşıdı. Başkan Bahar, “Odamızın geleneği her zaman üyelerinin güçlü yapısından elde ettiği görüşleri yansıtmaktır. Bu nedenle bizim için ideal; Müstakil olmaktır.  Bağımsız olmaktır. Özgür olmaktır. Yerli ve milli olmaktır. Müreffeh bir Türkiye için, ekonomide, bilimde, sanatta, teknolojide ve sosyal hayatın her aşamasında güçlü yarınlar için “Milli birlik ve beraberlik” prensibi ile her güçlüğü yeneceğiz” ifadelerini kullandı.  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Ali Bahar, ATSO olarak verimlilik temelli politikalara vurgu yapmalarını ve eyleme geçme kararlılığını ortaya koyacaklarını da ifade etmelerini önemsediklerini söyledi.

“15 BİN KİLOMETRE ALANA HİZMET EDİYORUZ”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak 49 meslek komitesine ve 60 bin üyeye sahip olduklarını kaydeden Başkan Bahar, “Odamızda 1.545 adet farklı nace koduna sahip işletmemiz mevcut. Yaklaşık 15 bin kilometrekare alana da hizmet ettiğimizi tekrar hatırlatmak istiyorum. Tüm odalar içinde en büyük dördüncü odayız. Yabancı sermayeli şirket kurulumunda İstanbul’dan sonra Ankara ve İzmir’i de geride bırakarak ikinci sıraya yükselmiş bulunuyoruz. Bu gücü, bu potansiyeli biz biliyoruz ve bu gücü arkamıza alıyoruz. Antalya’mızı sahipleniyoruz. Hiçbir şeyin çalışma gücümüzü ve bizi yolumuzdan edemeyeceğinden de eminiz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında hayallerimizdeki Antalya için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

KIRCAMİ SORUNUNU SİYASET ÜSTÜ GÖRÜYORUZ              

Kırcami sorununu siyaset üstü gördüklerini kaydeden Başkanı Ali Bahar, 2 kere imara açılan, 2 kere iptal edilerek yılan hikayesine dönen 8 mahallenin tamamını, 2 mahallenin de bazı bölümlerini ilgilendiren 40 yılı aşkın süredir tapu ve imar problemi yaşayan Kırcami sorununu yakından takip ediyoruz dedi. Başkan Bahar, “Yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı, bin 477 hektarlık bir alandan bahsediyoruz. Bu alan alternatif bir yerleşim alanıdır. Depreme dayanaklı konutlar inşa edilerek hızla Antalya barınma sorunu için alternatif çözüm niteliğindedir. Ayrıca bu plan Akıllı şehir statüsünde yeniden tasarlanması için de fırsat niteliğindedir. Bu işin siyasetinden çıkıp, Antalya’mızın şehrimizin faydasına odaklanmamız şarttır” diye konuştu.

TRAFİK SORUNU

Başkan Ali Bahar, “35. Grup (Taşımacılık) Meslek Komitesi Meclis üyesi Ayhan Yıldırım’ın kent trafiğinde artık kangren olmuş sorunları mayıs meclisinde dile getirdiğini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü; “Komitemiz kararları doğrultusunda, Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığı ve Karayolları 13.Bölge müdürlüğüne gerekli yazıları yazılmıştır. Buna paralel birebir görüşmeler bizim tarafımızdan yapılmıştır. Bu sıkıntıyla ilgili büyükşehir belediyesinin maalesef hiçbir planının olmadığını, böyle bir sıkıntının gündeme dahi gelmediğini sözlü olarak öğrenmiş bulunmaktayız.  Karayolları ile görüşmelerimiz de ise, öncelikli olarak kültür kavşağında refüj daraltma uygulaması yapacaklarını öğrenmiş bulunuyoruz. Bu konunun da peşini bırakmayacağımızı belirtmek istiyorum. Gelecek mecliste yine gelişmelerden sizi bu kürsüden haberdar edeceğim” dedi.

KONYAALTI SAHİLİNDE ALAN YÖNETİMİ

Konyaaltı sahilinde hâlihazırda var olan ve ATSO’nun da içerisinde yer aldığı ‘Konyaaltı Alan Yönetim Komisyonu’nu hatırlatan Başkan Bahar, “Bundan 6- 7 yıl öncesinde daha etkin iken, bundan sonraki sürecimizde de aynı etkinliğe dönüşme çalışmalarımızı yapacağımızı 21. Grup Meslek Komitesi Meclis Üyemiz Cenan Demir, Konyaaltı Sahilinin mevcut durumundan, sahipsiz kaldığından, Antalya’mıza yakışmadığından bahsetmiştir. Komitemizin aldığı karar doğrultusunda ilgili konu, 49 komitemizin tamamında görüşülmüş, değerlendirilmiş ve komitelerimizin de talepleri alınmıştır. Yaşanan sıkıntılar ile ilgili resmi yazı yazılarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ulaştırılmıştır. Aynı yazının belediye tarafından Park Bahçeler daire başkanlığına havale edildiğini de öğrenmiş bulunuyoruz” dedi.

GES YATIRIMIMIZLA ENERJİ MALİYETİ 1.8 MİLYON TL DÜŞECEK   

ATSO hizmet binası çatısına güneş enerji santrali (GES) montajının bu ay başladığını belirten Başkan Bahar, “Antalya Kültür ve Sanat (AKS) binamız için de GES yatırımı sürecimizi başlatmış bulunuyoruz” diye konuştu. GES ile ilgili yatırım kararlarına ilişkin bilgi veren Başkan Bahar, “Hizmet binası çatısına güneş enerji santrali montajı bu ay başlanmıştır. Temmuz ayı sonunda kurulum tamamlanıp aktif hale gelecektir. Binamızın yıllık yaklaşık 3 milyon TL olan enerji maliyeti, bu yatırımla yüzde 40 oranında azalacağı 1,8 milyon TL ye düşeceği beklenmektedir. Kredisini kendi ödeyen bu yatırımla; 250 Ton karbondioksit salınımını ve yılda 731 adet ağacın kesilmesini de engellemiş olacağız. Bu sonuçlara bakarak, elde ettiğimiz motivasyonla Antalya Kültür ve Sanat binamız içinde GES yatırımı sürecimizi de başlatmış bulunuyoruz. Bununda müjdesini buradan vermiş olmaktan ayrıca gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

BAYRAM TATİLLERİ OCAK AYINDA AÇIKLANABİLİR

ATSO Başkanı Ali Bahar, “Önümüzdeki Kurban Bayramı için tatil süresinin 9 güne çıkarılması çok isabetli bir karar olmuştur.  Dileriz ki bundan sonra ki yıllarda, ülkemizin turizm ekonomisi açısından birleştirilen tüm resmi ve dini bayram tatil günleri ocak ayında açıklanır. Her yılın başında yapılacak böyle bir açıklama; şehrimizin beslendiği tüm sektörlerin kendilerini buna göre hazırlamasına imkan sağlayacaktır. TÜİK’e göre, Turizm geliri 2023 yılı, I. çeyrekte bir önceki aynı yılın aynı çeyreğine göre yüzde 33 artarak 8,7 milyar dolar olmuştur. Ancak unutmayalım ki geçen yıl aynı dönemde Rusya-Ukrayna savaşı bu ayları etkilemiştir.”

ENFLASYON KADAR ÖNEMLİ GÜNCEL SORUNUMUZ, “VİZE”            

Yönetim Kurulu Başkan Ali Bahar, “AB ülkeleri dış ticaretimizde, göz ardı edemeyeceğimiz, erteleyemeyeceğimiz, bugün olmazsa yarın gideriz diyebileceğimiz bir opsiyon değildir. İş insanlarımızın ticaret yapmak, düzenlenen fuarlara katılmak, ikili görüşmelerde bulunmak kültürel ve sanatsal faaliyetlerini gerçekleştirmek gibi nedenlerle seyahat etmesi gerekmektedir. Bize gelen şikayetlere baktığımızda vize için başvuran her üç kişiden ikisi maalesef reddedilmektedir. Hızlı biçimde vize alması gereken üyelerimiz bu yüzden yeni pazarlara açılamamakta ikili görüşmeler gerçekleşememektedir. Bizim isteğimiz devletimizin AB ile bu konuyu öncelikli gündem maddesi yapması, bu konuda önümüzü açmasıdır” ifadelerini kullandı.

MERKEZ BANKASI’NDAN GÜÇLÜ SİNYALLER

Ekonomiye ilişkin tespitlerinin her zaman üyelerinin çıkarlarına uygun, siyaset üstü ve sadece rasyonel anlayışa dayalı olduğunu ve olmaya da devam edecektir diyerek sözlerini sürdüren Başkan Ali Bahar, “Biz faizler ve finansmana erişim konusunda uzun süredir yaşadığımız belirsizliğin bir an önce istikrara kavuşması gerektiğini ifade ettik. Peki ne oldu? Bu konuda merkez bankamız 2,5 yıldır izlediği politikanın dışına çıkıp, reel piyasa koşullarına uyum konusunda güçlü sinyaller verdi. Biz piyasalarda finansal istikrara yönelik adımların atıldığı politikaların hayata geçirilmesini talep ediyoruz dedik. Peki ne oldu? Hazine ve Maliye Bakanımız göreve gelir gelmez Hükümetimizin temel hedefinin toplumsal refahı artırmak olacağının müjdesini verdi. Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşmada; şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkelerimiz olacağının sözünü yine sayın bakanımızdan duymuş olduk” dedi.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI

ATSO Başkanı Ali Bahar; “Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret konusunda komisyon çalışmaları işçi ve işveren taraflarının uzlaşmasıyla sonuçlandı. 2023’ün ikinci yarısında asgari ücret brüt 13 bin 14 lira net 11 bin 402 lira olarak belirlendi. Böylece yüzde 34 artış yapılmış oldu. Asgari ücretli çalışanlarımızın enflasyon karşısında alım güçlerinin erimemesi adına böyle bir artış önemliydi. Bu yalnızca ücretlinin desteklenmesi açısından değil aynı zamanda ekonominin canlılığını kaybetmemesi açısından da önemlidir.”