Başkan Davut Çetin’den Gençlere Tavsiye: Hepiniz Girişimci Adayısınız, Dijital Çağı Yakalayın

Elmalı’da üniversiteli gençlerle söyleşiye katılan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Çok farklı bir çağda yaşıyoruz. Gelişen teknoloji beraberinde bugüne kadar bilmediğimiz birçok mesleği, girişim fırsatını getiriyor. Girişimci, yenilikçi fikirler müthiş yerlere gelebiliyor. Hepiniz potansiyel birer girişimci adayısınız, dijital çağı yakalayın. Hepinizin elinde akıllı telefonlar var. Akıllı telefonlarınızı sadece sosyal medyaya girmek için kullanmayın. Dijital Dünya’ya yeni iş fikirlerinizle, girişimlerinizle açılın” dedi.

Birlikten kuvvet doğar

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Elmalı’da bir dizi temasta bulundu. ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Erol Erkan ve Mustafa Ayanoğlu ile birlikte yeniden restore edilen Elmalı Bozhüyük İlkokulu’ndaki törene katılan Başkan Davut Çetin, burada öğrencilerle bir araya geldi.

Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Akif Tak, Sivil Düşünce Derneği Başkanı Hidayet Gültekin ve üyeleri ile birlikte okulu gezen ve öğrencilerle sohbet eden Başkan Davut Çetin, çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

Okulun restorasyonunda emeği geçenleri kutlayan Davut Çetin, “Herşeyi devletten beklemeyelim. Birlikten kuvvet doğar. Bizim kültürümüzde imece var. Elmalı Bozhüyük İlkokulu, “imece” usulü bir çalışmayla modern, renkli ve çocuklarımızın keyifle eğitim göreceği bir görünüme kavuştu. Başta Sivil Düşünce Derneği olmak üzere tüm yardımseverlere teşekkür ediyorum” dedi.

ATSO heyeti daha sonra Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin’le birlikte Elmalı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Asım Tan’ı ziyaret etti. Ziyarette ilçe ekonomisi hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Elmalı MYO’da gençlerle buluştu

ATSO Başkanı Davut Çetin öğleden sonra ise Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksek Okulu’nda öğrencilerle söyleşide bir araya geldi. ATSO’nun çalışmaları ve Antalya ekonomisi hakkında bilgiler veren Davut Çetin, kendi meslek yaşamından örnekler verdi ve gençlerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin girişimci gençlere ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Davut Çetin, “Çok farklı bir çağda yaşıyoruz. Gelişen teknoloji beraberinde bugüne kadar bilmediğimiz birçok mesleği, girişim fırsatını getiriyor. Girişimci, yenilikçi fikirler müthiş yerlere gelebiliyor. Hepiniz potansiyel birer girişimci adayısınız, dijital çağı yakalayın. Hepinizin elinde akıllı telefonlar var. Akıllı telefonlarınızı sadece sosyal medyaya girmek için kullanmayın. Dijital Dünya’ya yeni iş fikirlerinizle, girişimlerinizle açılın. Bugün dünyanın en değerli 5 markası Amazon, Apple. Google, Samsung, Facebook’un kurucularına baktığınız zaman Samsung hariç hepsi sizin gibi gençler tarafından kurulmuş başarılı girişimcilik örnekleri. Bu dijital çağı yakalamalıyız. Girişimcilik demek sadece ticaret yapmak demek değil. Neden içinizden biri bu şirketlerden birini kurmasın” dedi.

Devlete kapağı atayım diye düşünmeyin

Elmalı’nın yöresel ürünler bakımından çok zengin bir bölge olduğunu hatırlatan Davut Çetin, “Adamın hiç dükkanı yok Amazon’da dükkan açarak dünyaya satış yapıyor. Elmalı’da çok sayıda yöresel ürün var. Bunları dünyaya satabilirsiniz. Artık dünya tek pazar. Size düşen görev devamlı buna kafa yormak” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyük sorunlarından birinin genç işsizliği olduğunu da vurgulayan Davut Çetin, “Genç işsizliği çok yüksek düzeyde. Oysa özel sektör olarak çok ciddi yetişmiş elemana ihtiyacımız var. Türkiye’de işsizliği ancak kalifiye elemanla çözeriz. Sizlere tavsiyem ‘devlete kapağı atayım memur olayım’ diye düşünmeyin. Bu okuldan aklınızda bir iş fikri ile mezun olun. Tutku ile onun peşinden gidin.” dedi.

ATSO İnovasyon Merkezi Girişimcilerin Hizmetinde

ATSO olarak 2017’yi “İnovasyon” yılı ilan ettiklerini, 2018-2020 dönemi faaliyetlerini ise “Antalya 4.0” teması ile yürüteceklerini belirten Başkan Davut Çetin, “Önümüzdeki günlerde ATSO bünyesinde Türkiye’ye örnek olacak bir İnovasyon Merkezi’ni hizmete açıyoruz. Bu merkez tüm gençlerimizin ve üyelerimizin hizmetinde olacak. Gelin ve bu merkezden yararlanın” ifadesini kullandı.

Davut Çetin söyleşiyi düzenlenen Elmalı MYO Müdürü Halil Demir, akademisyenler ve öğrencilere teşekkür etti. Halli Demir günün anısına Başkan Çetin’e bir plakete verdi.

Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin’le birlikte Top Dağı Seyir Terası’nda bir süre sohbet eden Davut Çetin, tarihi Elmalı Çarşısı’nda dolaşıp alışveriş yaptı. Davut Çetin, ATSO Elmalı Temsilcisi Nuri Efeoğlu’yla bir araya gelerek, ilçe ekonomisi ve Oda üyeleri hakkında görüş alışverişinde bulundu.