32.Grup (Konut ve işyeri yapı kooperatifleri) Meslek Komitesi, proje tasdik ve keşif bedellerinin belediyelere göre farklılık gösterdiğini, binanın m2’sine göre ücret alınmasını istedi.

Komite üyeleri, Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliğ (2019) hükümlerine göre meclis kararları ile oluşturulan ücret tarifeleri hakkında görüş alışverişinde bulundular. Komite üyeleri, yaptıkları değerlendirmeler neticesinde, inşaatı devam eden veya devam edecek olan ruhsatlandırmalarda ruhsatta imzası olan proje müelliflerinden herhangi birisinin ayrılması durumunda proje tasdik harcı ile keşif bedelinin belediyelere göre farklı şekillerde ücretlendirildiğini belirttiler. Bununla birlikte, site şeklinde ve bağımsız bölümleri ayrı ayrı olan (villa gibi) inşaatlarda bina kütlesinin tek tek baz alındığı, ada parsel içerisinde tek bir bina inşaatından ise bir kere alındığını ifade eden komite üyeleri, örnek olarak 24 daireli bir blok için 1 x 600.-TL, 24 bağımsız bölümü olan site şeklindeki yapı için ise 24 x 600.-TL olarak keşif ücreti alındığını vurguladılar.

Keşif ücreti için belediyelerin farklı ücretlendirme uygulaması yapmaları ile ortaya çıkan yüksek rakamların bu ekonomik krizde sektör mensubu üyeleri mağdur ettiğini dile getiren komite üyeleri, alınan yapı ruhsatıyla yasal hakkın kazanılmış olduğuna değindiler. Ruhsatta imzası olan proje müelliflerinden herhangi birisinin ayrılması durumunda sadece evrak değişikliğinin yeterli olmasını isteyen komite üyeleri, bloklu yapılaşmalarda da her blok için ayrı ayrı ücret alınması yerine binanın ruhsat m2’sine göre ücret alınmasını önerdiler.

Komite, bu kapsamda önerinin değerlendirilmesi için Antalya Büyükşehir Belediyesi ile merkez ilçe belediyelerine, bilgi için Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yazı yazılmasını istedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu komitenin isteğini yerinde bularak yazışmalara başladı.