Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından “Antalya 4.0 Yılı” kapsamında Antalya vizyonuna katkı sağlamak amacıyla Avrupa Birliği işbirliğinde düzenlenen “E-Ticarete İlk Adım” programının ikinci etkinliği “E-Ticaret ile Yerelden Globale” toplantısı 28 Kasım Çarşamba günü Akra Otel’de  yoğun bir katılımla gerçekleşti. E-Ticaret Çağı Dergisi Yayın Yönetmeni Ümit Öncel’in moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte, Global Dönüşüm firması kurucusu Başar Ceylan, Trade 5 CEO’su Orkan Aytulun ve dünyanın en büyük e-ticaret markalarından AliBaba’nın Türkiye CEO’su Cüneyt Erpolat deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Bu dönüşümün dışında kalma lüksümüz bulunmuyor

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Dünya çok hızlı bir şekilde değişiyor ve bizim bu değişime ayak uydurmamız artık keyfi olmaktan çıkmış, bir zorunluluk haline gelmiş durumdadır. Dünya’nın önde gelen ülkeleri, ekonomilerini veriye dayalı olarak yönetirken bizim babadan kalma yöntemlerle ilerleme imkânımız bulunmamaktadır. Turizmde, tarımda, sanayide, ticarette, kent yönetiminde dijitalleşme sürecini tamamlamak, ortaya çıkan büyük veriyi işlemek zorundayız. Turiste daha Antalya’ya gelmeden, kendi kullandığı cep telefonuyla ulaşmak zorundayız. Takip ettiği internet sitelerine göre ilgisini çekebilecek ürünler sunma imkânına kavuştuğumuz bir dönemde yaşıyoruz. Karanlık fabrikalar, 3 boyutlu yazıcılar üretim sistemlerini kökünden değiştirirken bu dönüşümün dışında kalma lüksümüz bulunmuyor” dedi.

Akıllı kent yönetiminden uzak kalamayız

Dünyada kentlerin markalaştığına dikkat çeken Davut Çetin, “Bizim 13 milyonun üzerinde turist ağırlayan bir destinasyon olarak akıllı kent yönetiminden uzak kalmamız söz konusu olmamalıdır. İletişim kanalları, tanıtım yöntemleri dijitalleşirken, sosyal medya artık farklı bir noktaya giderken turisti kolundan tutup dükkana çekme döneminin geride kaldığını artık kabul etmeliyiz. Antalya 4.0 projesi tüm bu vizyonu masaya yatıran bir çalışmadır. Proje çıktıları olarak Antalya’da “Büyük Veri ve Yapay Zeka Merkezi” kurulması gibi hedefleri gündeme taşıyacağız. 2019’da Dijital cadde ve dijital işletme konularını konuşacağız” ifadesini kullandı.

Dijitalleşme, ticaretin yapısını kökten değiştirdi

Ticaretin ve ihracatın büyük bir değişim geçirdiğini vurgulayan Davut Çetin sözlerini şöyle sürdürdü;

“Antalya 4.0 projelerimizin bir ayağını da E-Ticaret ve E-İhracat oluşturmaktadır. Dijitalleşme, ticaretin yapısını kökten değiştirmektedir. Eskiden bir işletme müşteri portföyü olarak ilk olarak mahallesine, çevresine bakardı. Artık her bir işletmenin dünyanın farklı bir köşesine ürün satma imkânı var. Önceki etkinliğimize katılanlar pazardaki büyümeyi ve büyüme potansiyelini doğrudan konunun uzmanlarından dinlediler. Burada rakamları tekrar etmeyeceğim. Artık bu büyümenin artarak devam edeceğine, hatta nesnelerin interneti ile boyut değiştireceğine dair kimsenin şüphesi bulunmuyor. Ticaretin, ihracatın herşeyle birlikte şekil değiştirdiği gerçeği ile karşı karşıyayız. E-ticaret, e-ihracat işte bu değişimin önemli bir parçasıdır.

Biz, ülke olarak maalesef özellikle sanayi devrimlerini hep geriden takip ettik. Bunun bedelini de halihazırdaki düşük katma değerli üretim yapımızla ödüyoruz.  Yaşanan dijital dönüşüm ise -eğer doğru kullanabilirsek- bize müthiş fırsatlar sunuyor. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz.

İstiyoruz ki; başlattığımız bu program da bu farkındalığa katkı koysun. Her işletmemiz mutlaka dijital ortamda da yer alsın. Biz ATSO olarak bu konuda ısrarla çalışmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar Oda olarak e-ticaret konusunda birçok etkinlik ve eğitim düzenledik. Ancak bu sefer çok daha kapsamlı bir program yürütüyoruz.

E-Ticaret Çağı Dergisi Yayın Yönetmeni Ümit Öncel’in moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte, Global Dönüşüm firması kurucusu Başar Ceylan, Trade 5 CEO’su Orkan Aytulun ve dünyanın en büyük e-ticaret markalarından AliBaba’nın Türkiye CEO’su Cüneyt Erpolat deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Bu programdan yararlanacak işletmelerimize danışmanlık verilecek, e-ticarete ve ihracata başlamalarına destek olunacak.

Önümüzdeki süreçte bu program sayesinde başarı hikâyelerine imza atmış girişimcilerimizi konuşmacı olarak dinlemeyi arzu ediyoruz. Bu salonda da bu ışığı gördüğümü belirtmek isterim.

Bugün, aramızda bizlere bilgi ve deneyimleri ile e-ticaret ve ihracat konusunda vizyon katacak son derece değerli isimler var. Kendilerinden ufuk açıcı sunumlar dinleyeceğiz. Başta değerli konuşmacılar olmak üzere hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.”