Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 26.Grup (Kuyumculuk, Mücevher ve Saat) Meslek Komitesinin Aralık ayı olağan toplantısında, sektör temsilcilerinden gelen şikayet ve talepler görüşüldü.

Özellikle son günlerde elektronik ticaret portalları (Çiçek Sepeti, Trendyol, n11.com, gittigidiyor vb.) üzerinden “22 Ayar Altın Kaplama 2021 Tarihli İmitasyon Çeyrek Altın”, “Birebir Çeyrek Altın”, “İmitasyon Çeyrek”, “22 Ayar Altın Kaplama İmitasyon Çeyrek” vb. başlıklar kullanılarak altın olmayan ürünlerin satışlarının yapıldığı, halkın yanıltıldığı, yanlışa yönlendirildiği (düğünlerde kullanıldığı) ve bu durumun da kuyum ticareti ile uğraşan sektör mensuplarını hem maddi olarak hem de manevi olarak çok rahatsız ettiği ifade edildi.

Komite üyeleri tarafından, Cumhuriyet Altınlarını (Çeyreklik, Yarımlık, Birlik, İkibuçukluk, Beşlik) basma yetkisinin sadece T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nde olduğu hatırlatılarak, söz konusu Cumhuriyet Altınlarının sahtesinin ve imitasyonunun altın kaplama yapılarak gerçekmiş gibi satılmasının yasak olduğu belirtildi. Komite üyeleri, sektör temsilcilerinin ve vatandaşların mağduriyetinin önüne geçilmesi maksadıyla devletin ilgili kurumları tarafından gerekli denetimlerin yapılması önerisinde bulundu.

Söz konusu önerinin TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığı ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığına iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi.

ATSO Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.