ATSO Meclisi’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı özel oturumuna Meclis Divanı ve Yönetim Kurulu Üyesi koltuklarına oturan çocuklar, büyüklere seslendi; “Sizlerden öyle bir ülke istiyoruz ki; içinde ‘çocuk’ kelimesinin yer aldığı hiç bir cümlede ‘istismar’ kelimesi bulunmasın.”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 103. kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilen özel oturumda, çocuklar Meclis Divanı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin koltuklarına oturdu. Dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan’a ilişkin milli ve demokratik değerlere vurgu yapan çocuklar, bu özel günü çocuklara armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına saygı ve minnetlerini iletti.

KOLTUKLAR EMANETİNİZ

Meclis Başkanı görevini üstlenen 12 yaşındaki Kemal Kumru, 23 Nisan etkinliklerinin çocukların bir günlüğüne başkanlık koltuğuna oturtulduğu bir müsamere gibi sunulmasının yanlış olduğunu belirterek, “Bunu bir müsamere gibi sunmaktan ya da algılamaktan lütfen vazgeçiniz. 23 Nisanlar, makam ve görevlerin birkaç saatliğine çocuklara emanet edildiği bir gün değildir. 23 Nisan, makamın gerçek sahiplerinin, emanetlerini kontrole geldikleri, yılın en anlamlı ve özel günüdür. 23 Nisanlar bu bakımdan, bir hesap günüdür. Yılın 364 günü emanetçisi olduğunuz sorumluluklarınızı, makam sahiplerinin huzurunda, sorgulama günüdür” dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

Büyüklere seslenen Kemal Kumru, “Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkararak, bizlere güzel ve güçlü bir ülke miras bırakmak gibi büyük bir sorumluluğunuz olduğunu hatırlatmak için buradayız. Birlik ve beraberlikten, sevgiden, saygıdan ve çok seslilikten yana olduğumuzu göstermek için buradayız. Ben Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının Meclis Başkanı olarak; bizi duyan herkese birlik ve beraberlik çağrımı yineliyor, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız bu yılın, tüm dünyada barışın konuşulduğu bir yıl olmasını diliyorum” diye konuştu.

GELECEĞİN SAHİBİ ÇOCUKLAR

ATSO Başkanı adına konuşmasını gerçekleştiren 11 yaşındaki Aleksandra Sayılık, Mustafa Kemal Atatürk tarafından TBMM’nin açılışının çocuklara armağan edildiğini hatırlatarak, “Ulu önder her fırsatta Türkiye’nin geleceğinin çocukların ellerinde olduğunu ve ülkenin kalkınmasında önemli bir role sahip olacaklarını vurgulamıştır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, çocukların ülkenin geleceği için ne kadar önemli olduklarının altını çizmek ve onların kendilerine olan güvenlerini artırmak amacıyla armağan edilmiştir” dedi. 

EĞİTİMDE EŞİTLİK VE ÇOCUK İŞÇİLİĞİ SORUNU

Eğitimde fırsat eşitliğinden bahseden Sayılık, “Özellikle kırsal kesimlerde, okula erişim ve kaliteli eğitim imkânlarına ulaşma konusunda zorluklar yaşanmaktadır. Ayrıca, öğretmen yetersizliği, sınıf mevcudu fazlalığı, eğitim materyalleri yetersizliği gibi nedenlerle çocukların kaliteli bir eğitim almaları da zorlaşmaktadır” diye konuştu. Ülkenin en önemli sorunlarından birinin de çocuk işçiliği olduğunu dile getiren Başkan Sayılık, “Türkiye’de çocuk işçiliği, ne yazık ki hala bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuk işçiliği, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerine zarar vermektedir. Ayrıca, çocukların okula gitme ve eğitim almaları engellenmektedir” dedi.

ÇOCUK VE İSTİSMAR KELİMESİ YANYANA OLAMAZ

Çocuk istismarının hala yaşanıyor olmasının büyük bir sorun olduğuna işaret eden Başkan Sayılık, “Sizlerden öyle bir ülke istiyoruz ki; içinde “çocuk” kelimesinin yer aldığı hiç bir cümlede “istismar” kelimesi bulunmasın. Taleplerimizin en başında iyi bir eğitim, iyi bir gelecek ya da yüksek teknolojiye erişim imkânları yerine, çocukların cinsel, fiziksel veya duygusal istismara maruz kalmasını engellemenizi istemek zorunda olduğumuz için oldukça üzgünüz” diye konuştu.

KOLTUKLARI EMANET ETTİLER

Yönetim Kurulu koltuklarına oturan diğer çocuklar da eğitimden tarıma, turizmden sağlığa, hayvan hakları ve iklim değişikliğine kadar birçok konuda meclis üyelerine ve büyüklere seslenerek, daha iyi bir dünyada yaşamak için talep ve önerilerini dile getirdi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Özel Oturumunu sonlandıran çocuklar, seçilmiş olan meclis divanı ve yönetim kurulu üyelerine koltuklarını emanet ettiklerini dile getirerek 10. Yıl Marşı eşliğinde salondan ayrıldı.