Antalya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesindeki girişimcilik ve inovasyon merkezi İNOVATSO’nun sunduğu imkanlardan yararlanan Elektrik Elektronik Mühendisi Cem Yüceer, 4 farklı sektörde projeler geliştirmeyi başardı. Genç mühendisin en büyük hedefi, 2 yıldır üzerinde çalıştığı kapalı sistem dron projesini hayata geçirmek. Yüceer, projelerine melek yatırımcı arıyor.

ATSO’nun Antalya 4.0 vizyonu çerçevesinde 2018 yılında hayata geçirilen İNOVATSO’nun sunduğu imkanlardan yararlanan Elektrik Elektronik Mühendisi Cem Yüceer, 4 farklı sektörde projeler gelişitrmeye başardı.Genç mühendisin en büyük hedefi, 2 yıldır üzerinde çalıştığı kapalı sistem dron projesini hayata geçirmek. Yenilikçi fikirlerin ortaya çıkmasına imkan sunan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) İnovasyon Merkezi-İNOVATSO, geleceğin projelerinin hayata geçirilmesini sağlıyor.

Özellikle gençlerin sıklıkla kullandığı inovasyon merkezinin imkanlarından yararlanan isimlerden birisi de Elektrik Elektronik Mühendisi Cem Yüceer. İNOVATSO ile Ocak ayında tanışan Yüceer, günlük ortalama 16 saat vakit geçirdiği merkezde 4 farklı sektörde projeler geliştirmeyi başardı. Kodlama eğitiminden tarıma, iş kazalarını önlemekten eğlenceye kadar 4 proje üzerinde çalışmalar gerçekleştiren 28 yaşındaki genç mühendisin hedefi, kapalı sürü dron sistemini kurabilmek. Her projesinde otonom sistemlerin olduğunu belirten Yüceer, “Birinci projede eğitim dikeyinde bir robot geliştirdim. İkincisi tarıma yönelik bir sistem. Üçüncüsü işci sağlığı ve iş kazalarını önlemek için bir sistem. Dördüncüsü ise eğlenceye yönelik bir sistem” dedi.

ROBOT SİSTEMİYLE EĞİTİM

Yüceer, çalışmak için geldiği Antalya’da kalıcı olmaya karar verdi. Ocak ayında İNOVATSO ile tanışan Yüceer, “3 ay gibi kısa bir sürede Antalya’nın ihtiyacını karşılayabileceğini düşündüğüm robotik algoritma mantığını fiziksel hale getirebildiğim bir robot sistemi yaptım. Yurt dışı da dahil böyle bir sistem üzerinde çalışma yapılmadığını gördüm ve bu sistem üzerinde inovasyon geliştirdim. Bu sistem 4 yaşından 14 yaşma kadar çocuklara robotik kodlamaya yönelmeyi, görev oluşturma ve görevi tamamlamayı sağlıyor. Bu sistemle ders niteliğinde workshops gerçekleştirebiliyorum. Otellerdeki çocuk animasyon ekiplerine bu sistemi kiralıyorum. Böylece çocuklar kodlamayı ve bilgilerini geliştirmeyi öğreniyor. Bu sayede animasyon etkinliklerine elektronik de eklenmiş oluyor. Çocuklar çağ atlıyor diyebiliriz.

Türkiye Eğitim Gönülleri’ne maliyetine ürün sağlıyorum.

Bazı otellerin çocuk animasyon ekiplerine de ürün tedariği sağlıyorum.”

10 DAKİKADA ROBOTİK KODLAMA

Araştırmalara göre 4-14 yaş aralığındaki çocukların bir şeye odaklanma süresinin en fazla 10 dakika olduğuna işaret eden Yüceer, geliştirdiği sistemin 10 dakikada robotik kodlamayı öğrettiğini söyledi. Sistemde çocuğa hata yapmasına ve dokunmasına izin verildiğini bildiren Yüceer, “Eğitim sırasında 3 duyu organını da çalıştırmaktayım. Bu da öğrenmeyi hızlandırıyor” şeklinde konuştu. Yüceer, sistemin otellerde, okullarda ve mülteci kamplarında kullanılabildiğini ifade etti.

TARIMDA GÜBRELEMEYİ AZALTAN, ORGANİK TARIMA YÖNELİK PROJE

Antalya’nın tarımsal potansiyeline dikkat çeken Yüceer, ikinci projeyi tarıma yönelik gerçekleştirdiğini bildirdi. Seracıların genellikle maliyetten kaçındıklarına dikkat çeken Yüceer, bundan dolayı organik dikey tarıma yöneldiğini belirtti. Geliştirdiği proje ile kahve çekirdeğinden alman vitaminlerin, muz kabuğundan alınan potasyumun, elmadan alman asitin bitkinin ihtiyacı oranında verilebildiğini kaydeden Yüceer, şunları dile getirdi: “Bunun da maliyeti elbette var ama gübreye göre daha az. Sistem atıkların değerlendirilebilmesini sağlıyor. Hem gübreye alternatif hem de işçiliği azaltıyor. Dikey olmasından dolayı alanda daralma olmuyor. Polenleşmeyi artırarak verimi yükseltmek için dron sistemini geliştirmeyi planlıyoruz. Seralara dron sistemini getireceğiz. Bu sistemle organik tarım tekrardan gündeme gelecek. Maliyetler yine olacak ama organik tarım sayesinde kazanç artacak.” İhtiyaç duyanlar için sistemin kurulabilir olduğunu belirten Yüceer, çilek ve domates üzerinde gerçekleştirdiği çalışmaları ve gözlemlerini anlattı.

ÇALIŞANLARIN REFLEKSİNİ ÖLÇEN ELEKTRONİK SİSTEM

Üçüncü projesinin endüstriye yönelik olduğunu belirten Yüceer, “Fabrikalaşmayla birlikte iş kazalarında da artış olmakta. Bunun en büyük nedeni stres ve dikkatsizlik. Gözlemlediğim kalabalık çalışma ortamlarında işçilerin yönelimlerinin çaykahve, sigara molası ve telefon üçgeninde geçtiğini gördüm. Böyle olunca refleksler bozuluyor. Refleks ler bozulunca da iş  kazaları artıyor. Çalışanların reflekslerini artırmaya yönelik elektronik bir sistem geliştirdim. Geliştirdiğim sistem çalışanların refleksini ölçüyor. Özellikle kalabalık çalışma ortamlarında bu ölçümün önemli artmaktadır. Bu sayede işverenler refleksi düşük çalışanlarına, refleksini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirebilecek. Bu aynı zamanda iş veriminin artmasını da sağlayacak. Buna benzer çalışmalar bazı ülkelerde yapılıyor. Bende Türkiye’nin bu gelişmeye ayak uydurmasını sağlayacağım. İş sağlığı kanunlarına uygun yapıldığını ve klinik çalışmalardan da geçmiştir. Doktorların rekfleks ölçüm kurallarına uyulmuştur” şeklinde konuştu.

EĞLENCEYE YÖNELİK PROJE YOLDA

Dördüncü projenin eğlenceye yönelik olduğunu belirten Yüceer, “Bu projem turistlere, eğlenceye yönelik. Özellikle turistlerin gelip görmek isteyeceği bir proje. Uzay mekiği gibi bir alanda elektronik ortamda takım olarak oyun oynanabilecek bir sistem tasarladım. Eylül ayına kadar tamamlamayı planladığım bu proje, insanlara bilgisayar oyunlarını birebir yaşama imkanı sunacak. İnsanlar fiziksel olarak oyunun içinde olacak. Teknoloji 5.0 gibi bir sistem” dedi.

HEDEF KAPALI SİSTEM SÜRÜ DRONE PROJESİ

“En büyük hayalim kapalı sistem sürü drone projemi hayata geçirmek” diyen Yüceer, bütün kazancını yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı bu projeye harcadığını bildirdi. Bu projeyi de eğlence merkezleri için tasarladığını açıklayan Yüceer, “Kapalı sistemde görsel şov projesi olacak. Bu çalışma uzun soluklu ve maliyetli bir proje. Yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalışıyorum. Bu proje tamamlandığında robotik şov olacak. Robot kılığındaki insan veya led fi efektli şov değil. Gerçek robotlar, dronelar olacak. Otonom bir sistem. Playden stopa kadar kendi kendine hareket edecek. Türkiye’de outdoor sürü dron projeleri yapılabiliyor. Ancak, kapalı sistem ise bazı ülkelerde PL yapılıyor. Finlandiya, Rusya ve Japonya gibi ülkelerdeki indoor sistemi bende yapmak istiyorum. Onların sunduğu imkanların daha fazlasını sunmayı hedefliyorum” ifadelerini kullandı.

İNOVATSO’YA TEŞEKKÜR

Antalya’da çalışmalarını gerçekleştirebileceği bir yer ararken karşısına İNOVATSO’nun çıktığını belirten Yüceer, “Bu kadar projeyi kısa sürede nasıl yapabilirim? diye düşünürken İNOVATSO karşıma çıktı. Görünce çok sevdiğim bir yer oldu. Burada ortalama 16 saat kalıyorum. Atölyede sunulan bütün imkanlardan faydalanıyorum. Daha hızlı çalışmaya yönelik makine isteğinde bulundum. Yenilikçi fikirleri açığa çıkarma ve projeleri geliştirmede burası çok iyi. Bizlere bu imkanı sağlayan başta ATSO Başkanımız Davut Çetin olmak üzere tüm yetkililere ve İNOVATSO ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BAŞARISIZ OLDUKLARIM DA OLDU AMA ASLA VAZGEÇMEDİM”

Elektroniğe ilgisinin ortaokul döneminde başladığını ve o zamanlarda robotlar yapmayı hayal ettiğini belirten Yüceer, hedeflerini adım adım gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Üzerinde çalışıp başarısız olduğu proje denemelerinin de bulunduğunu açıklayan Yüceer, yeni şeyler denemekten vazgeçmediğini ve hiç yılmadığım dile getirdi. Kafasında yeni projelerin de olduğunu belirten Yüceer, insanların yönelimlerine ve ihtiyaçlarına yönelik projeler üzerinde çalışmaya özen gösterdiğini açıkladı. Yüceer, hedeflerine ulaşabilmek için TÜBİTAK desteklerinden faydalanmak için girişimlerde bulunduğunu da bildirdi. Gençlere tavsiyelerde de bulunan Yüceer, “Boş zaman diye bir şey yoktur. Her zaman değerlendirilebilir. Muhakkak kendilerine uğraşacak bir şeyler bulabilirler. Benim bir şeyler öğrenebilmek için en az 5 yıl ücretsiz çalıştığım da oldu. Ben sevdiğim işte ücretsiz de olsa muhakkak çalışırım” ifadelerini kullandı.

YÜCEER HAKKINDA

1994 Isparta doğumlu olan ve Gaziantep Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü bitiren Cem Yüceer, okul döneminden bu yanadır değişik projeler üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor. Üniversite yıllarında AR-GE Koordinatörlüğü, Elektrik Mühendisleri Odası Genç EMO’da başkanlık yapan ve bazı büyük elektronik firmalarının desteğiyle kart tasarım yarışması gerçekleştiren Yüceer, TİM-TEB Girişim Evleri Gaziantep proje sorumluluğunu da üstlendi. Mezun olduktan sonra kendi markasını yaratmaya karar veren Yüceer, Antalya’ya gelerek Cemings’in temellerini attı.