8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da diğer adıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Başkan Davut Çetin açıklamasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır” sözünü hatırlatarak, “Ülkemizin gelişmesi için kadınlarımıza her alanda destek olmalı, hayatın her alanında aktif şekilde yer almalarını sağlamalı ve özellikle de kadın girişimcilerimizin sayısını artırmalıyız.”dedi.

Kadınların başta ekonomi olmak üzere kültür-sanat, spor ve sosyal hayattaki katılımlarının en yüksek seviyeye çıkarılmasının önemini vurgulayan Başkan Davut Çetin sözlerine şöyle devam etti: “Kurtuluş Savaşımız başta olmak üzere kadınlarımız Ülkemiz için önemli mücadeleler vermiş, fedakarlıklar göstermiş ve üstün başarılar elde etmişleridir. Dünyada gelişmiş ülkelerin kalkınmasında kadınların üretime yaptığı katkı büyüktür. TUİK verilerine göre kadınlarımızın işgücüne katılım oranı %33,9 dur. 11,7 milyon kadınımız ise kendisini ev hanımı olarak tanımlıyor. Ülkemiz gelişsin, zenginleşsin istiyorsak bunu kadınlarımızın desteği ve katkısı olmadan başarabilmek mümkün değildir. Çocuk büyüten, aileyi kuran bereketli ellerin ekonomiye de dokunmasının vakti gelmiştir. Yeter ki kadınlarımızı gönülden destekleyip teşvik edelim, cinsiyet ayrımı yapmayan bir üretim ekosistemi oluşturalım.” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından her ilde kurulan Kadın Girişimciler Kurullarının kadınları girişimciliğe yönlendirmede bir dönüm noktası olduğuna dikkat çeken Başkan Davut Çetin, “Antalya’da faaliyet gösteren Kadın Girişimci Kurulumuz da bu konuda çok önemli proje ve çalışmalara imza atıyor. Kadınlarımızın yaptığı çalışmalardan gurur duyuyor ve büyük bir güçle desteklerimizi onlara sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Davut Çetin, kadınların toplumsal aldaki konumlarını çok önemsediklerini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin gündeminde, kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, çocuk gelinler değil örnek kadın girişimciler, kadın sporcuların başarıları, kadın sanatçıların fark yaratan başarı öyküleri olmalıdır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi“Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır.” Ülkemizin çağdaş uygarlık yolunda Atatürk’ün gösterdiği hedefler ışığında hızla mesafe alacağı inancıyla, tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”