ATSO Başkanı Ali Bahar, Kırgızistan Antalya Başkonsolosu Rustam Koshonov ile bir araya gelerek yatırımlar ve ikili iş görüşmeleri üzerine görüşme gerçekleştirdi. 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar, Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Hacısüleyman, Kırgızistan Antalya Başkonsolosu Rustam Koshonov ve Kırgızistan Antalya Konsolosu Zhanat Rasulzhanov ile bir araya geldi. Başkonsolos Koshonov’un ikili iş birlikleri açısından ziyaretini değerli bulduğunu kaydeden Başkan Ali Bahar, “ATSO olarak uluslararası bir şehir olan Antalya’nın ticari bağlarını güçlendirmek ve üyelerimizi dış pazarlara açmak için çeşitli kurumlarla iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda Kırgızistan Antalya Başkonsolosluğu ile de çok verimli çalışmalar yapacağımıza inanıyorum” dedi.

İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİNE OLUMLU BAKIYORUZ

Antalya’nın uluslararası turizm markası olduğunu dile getiren Başkan Bahar, “Antalya Türkiye’nin turizm ve tarım başkentidir. Tarımda ise seracılık, sulama sistemleri gibi alanlarda uluslararası yetkinliğe sahip firmalarımızın yanı sıra tohum, bitki besleme ürünleri, gübre, tarım kimyasalları gibi çeşitli ürünlerde birçok ülkeye başarıyla ihracat yapan firmalarımız var. Şehrimizde turizm ve tarıma ilaveten çeşitli alanlarda uluslararası standartlarda üretim yapılmaktadır, bunları yerinde görmenin çok faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu. Alım heyeti organizasyonu yapma konusunda istekli olduklarını belirten Başkan Bahar, “İş birliği içerisinde organize edeceğimiz alım heyeti organizasyonlarının yanı sıra çeşitli sektörlerden üyelerimizle Kırgız iş insanlarını bir araya getirecek farklı etkinliklere de çok olumlu bakıyoruz” dedi.

TARIM VE TURİZM YATIRIMLARINI BEKLİYORUZ

2022’de hizmete giren Antalya Başkonsolosluğu’nda 9 bin Kırgızistan vatandaşına hizmet verdiklerini kaydeden

Kırgızistan Antalya Başkonsolosu Rustam Koshonov, “Antalya’da yerleşik yaklaşık 9 bin Kırgızistan vatandaşının yanı sıra, 14 ilde yaşayan Kırgızistan vatandaşlarına da hizmet veriyoruz” diye konuştu. Kırgızistan olarak uluslararası yatırımcılara cazip vergi avantajları sunduklarını dile getiren Koshonov, “Kırgızistan, domates başta olmak üzere çeşitli sebzeleri artık kendisi yetiştirmek istemektedir; bu nedenle seracılık alanındaki yatırımlar çok caziptir. Türk turizmcileri ve yatırımcıları ise Kırgızistan’ın turizmde önde gelen bölgesi Issık Göl’e, özellikle turizm şehri Çolpan Ata’ya, kuzeyde de kış turizmine yönelik 5 yıldızlı otel yatırımları yapmaya davet ediyoruz” dedi. ATSO ile sinerji halinde hem Kırgızistan’da hem de Antalya’da ortak etkinlikler yapmak ve iş insanları arasında köprü vazifesi görmek istediklerini belirten Başkonsolos Rustamov, “Uluslararası yatırımcıları Kırgızistan’a yatırıma davet ettiğimiz başlıca sektörler, tarım, yenilenebilir enerji, turizm ve inşaat sektörleridir. Ayrıca Kırgızistan’da su fabrikası yatırımları da düşünülmelidir; Kırgızistan dağlık bir coğrafyaya sahip olduğu için doğal kaynak suları bakımından çok zengindir” diye konuştu. Ticari ve kültürel bağların güçlendirilmesine ilişkin konuların görüşüldüğü toplantı sonrasında Başkan Bahar, Başkonsolos Rustam Koshonov’a ziyaretin anısına ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı bir Antalya tablosunu hediye etti.