28.Grup (Kırtasiye, fotoğraf ve tercümanlık hizmetleri) Meslek Komitesi dövizdeki artışın kitap ve kırtasiye fiyatlarına yansıdığını belirterek, kitapta KDV oranının yüzde 8’den yüzde 0’a çekilmesini önerdi.

Döviz kurundaki artış ve Türk Lirası’nın değer kaybının kâğıt fiyatlarında sert artışa sebep olduğu, kağıt fiyatlarında yaşanan bu artışın direkt olarak her türlü kitabın (kültür kitapları, ders kitapları vb.) satış fiyatlarına yansıdığını dile getiren komite, bu durumun, okulların açıldığı bu günlerde gruba kayıtlı üyelerin işlerini olumsuz etkilediğini belirtti.

Bu çerçevede, hem kitap satışı işiyle uğraşan üyelerin işlerinin olumsuz etkilenmesini önlemek adına, hem de kitap satın alan vatandaşlarımızın fiyat artışlarından etkilenmemesi adına kitap satışında uygulanan % 8’lik KDV oranının %0’a çekilmesi için TOBB aracılığıyla T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmasını istedi.

Komite üyeleri, yıllarca ticaret yaptıktan sonra işini bir sebeple yürütemeyip işsiz kalan birçok tacirin olduğu, bu insanların 45-50 yaşından sonra başka bir ticari işletmede işçi olarak iş bulmakta çok zorlandığı, çok azının iş bulabildiği ve birçoğunun da işsizler ordusuna katıldığını ifade eden komite üyeleri, bu durumda olan ve en verimli çağında işsiz kalanlara yönelik olarak bazı kolaylıkların sağlanmasını önerdiler.

İstihdam yaratılması maksadıyla bir çalışma yapılması, örneğin; bu insanları çalıştıran işyerlerinden SGK primi alınmaması, vb gibi kolaylıkların sağlanabileceğini öneren komite, bunun için TOBB aracılığıyla T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmasını önerdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin istek ve önerilerini yerinde bularak gerekli girişimlere başladı.