TÜİK tarafından açıklanan konut satış verilerine göre Mart ayında Türkiye genelinde yapılan toplam konut satışları geçen yılının aynı ayına göre %20,61 oranında artarak 134 bin 170 adet olarak gerçekleşmiştir. Türkiye genelinde Ocak-Mart döneminde konut satışları geçen yıla göre %21,67 oranında artış kaydetmiştir.

TR61 bölgesinde ise Burdur’da konut satışlarındaki artışlar, Türkiye ortalamasının bir hayli gerisinde kalırken, Antalya ve Isparta’da ortalamanın üzerinde seyretmiştir.

Antalya’da gerçekleşen konut satışları bir önceki Mart ayına göre %20,81 artarak 6 bin 364 adet ile Türkiye ortalamasına paralel, Burdur ili genelinde %3,84’lük artışla Türkiye ortalamasının 17 puan altında ve Isparta genelinde %39,42 artışla Türkiye ortalamasının 19 puan üzerinde gerçekleşmiştir.

Bu verilere göre Antalya aylık bazda toplam konut satışlarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından dördüncü sırada yer almaktadır.

Batı Akdeniz Bölgesinde İpotekli Konut Satışları Türkiye Ortalamasının Gerisinde

Türkiye genelinde Mart ayında gerçekleştirilen 30 bin 271 adet ipotekli konut satışının toplam konut satışları içerisindeki payı %22,56 olurken, Antalya, Burdur ve Isparta ipotekli konut satışları payında bu ortalamanın altında kalmıştır.

Antalya genelinde Mart ayında ipotekli olarak satılan 921 konutun toplam satışlar içerisindeki payı %14,47 olurken, bu oran Burdur’da %20,53, Isparta’da ise %22,11 ile Türkiye ortalamasına çok yakın gerçekleşmiştir.

Antalya Yabancılara Konut Satışında Türkiye Ortalamasının Üzerinde

Mart ayında Türkiye genelinde toplam konut satışları içerisindeki yabancılara yönelik konut satışları, geçen yılın Mart ayına göre %31 oranında artarak 5 bin 567 adet olarak gerçekleşirken, Antalya’da Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir artışla (%61,3 artış)  bin 434 adet olmuştur.

Mart ayında yabancılara yönelik satışların tüm konut satışları içerisindeki payı Türkiye genelinde %4,14 iken Antalya düzeyinde bu oran %22,53 olarak gerçekleşmiştir.

Bu sonuçla Antalya yabancılara konut satışlarında İstanbul’un ardından ikinci sırada yer alırken, hem yıllık artış oranında hem de toplam konut satışları içerisindeki yabancı payında Türkiye ortalamasının üzerinde yer almıştır.

Antalya İlçeleri Bazında Konut Satışları

2022 yılı Mart ayına 6 bin 364 adet olan Antalya ili konut satışlarının %25,4’ü Kepez ilçesinde gerçekleşirken, Alanya %24,4’lük pay ile ikinci, Muratpaşa %18,1 ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Önceki yılın aynı ayına göre konut satışlarının en fazla yükseldiği ilçe %50,69 ile Manavgat olurken, Konyaaltı en düşük artışın yaşandığı ilçe olarak kaydedilmiştir.

Araştırma ve Ticaret Geliştirme Müdürlüğü