TÜİK tarafından açıklanan konut satış verilerine göre Mayıs ayında Türkiye genelinde yapılan toplam konut satışları geçen yılının aynı ayına göre %107,5 oranında artarak 122 bin 768 adet olarak gerçekleşmiştir. Ocak-Mayıs döneminde ise toplam konut satışları geçen yıla göre %37,74 oranında artış kaydetmiştir.

TR61 bölgesinde ise Mayıs ayı konut satışlarında Isparta Türkiye ortalamasının gerisinde kalırken, Antalya ve Burdur’da ortalamanın üzerinde bir artış yaşanmıştır.

Antalya’da gerçekleşen konut satışları bir önceki Mayıs ayına göre %197,31 artarak 6 bin 732 adet ile Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde, Burdur ise %113,70’lik artışla Türkiye ortalamasının 6 puan üzerinde gerçekleşmiştir.

Bu verilere göre Antalya aylık bazda toplam konut satışlarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından dördüncü sırada yer almaktadır.

Batı Akdeniz Bölgesinde İpotekli Konut Satışları Türkiye Ortalamasının Gerisinde

Türkiye genelinde Mayıs ayında gerçekleştirilen 29 bin 335 adet ipotekli konut satışının toplam konut satışları içerisindeki payı %23,89 olurken, Antalya, Burdur ve Isparta ipotekli konut satışları payında bu ortalamanın altında kalmıştır.

Antalya genelinde Mayıs ayında ipotekli olarak satılan 1016 konutun toplam satışlar içerisindeki payı %15,09 olurken, bu oran Burdur’da %21,50, Isparta’da ise %21,07 ile Türkiye ortalamasının altında gerçekleşmiştir.

Antalya’da Yabancılara Konut Satışı, Tüm Zamanların En Yüksek Oranına Ulaştı

Mayıs ayında Türkiye genelinde toplam konut satışları içerisindeki yabancılara yönelik konut satışları, geçen yılın Mayıs ayına göre %235,69 oranında artarak 5 bin 962 adet olarak gerçekleşirken, Antalya’da Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir artışla (%452,78 artış)  bin 885 adet olmuştur.

Mayıs ayında yabancılara yönelik satışların tüm konut satışları içerisindeki payı Türkiye genelinde %4,85 iken Antalya düzeyinde bu oran %28 ile tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaşmıştır.

Bu sonuçla Antalya yabancılara konut satışlarında İstanbul’un ardından ikinci sırada yer alırken, hem yıllık artış oranında hem de toplam konut satışları içerisindeki yabancı payında Türkiye ortalamasının üzerinde yer almıştır.

Antalya İlçeleri Bazında Konut Satışları

2022 yılı Mayıs ayına 6 bin 732 adet olan Antalya ili konut satışlarının %30,8’i Alanya ilçesinde gerçekleşirken, Kepez %23,6’lık pay ile ikinci, Muratpaşa %16,47 ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Önceki yılın aynı ayına göre konut satışlarının en fazla yükseldiği ilçe %367,41 ile Alanya olurken, Manavgat en düşük artışın yaşandığı ilçe olarak kaydedilmiştir.

Araştırma ve Ticaret Geliştirme Müdürlüğü