ATSO 36.Grup (Oteller ve benzer konaklama yerleri) Meslek Komitesi Eylül ayı olağan toplantısını elektronik ortamda gerçekleştirdi.

Toplantıda, özel öğrenci yurtlarında üniversite öğrencilerine bir akademik yıl boyunca konaklama ve yeme-içme imkânı sunulduğu hatırlatıldı. Komite üyeleri, otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetlerinde
01.08.2020 tarihinden itibaren KDV oranı %1’e düşürülmesine rağmen özel yurtların KDV indirimi kapsamına alınmadığını ifade etti. Özel yurt işletmecilerinin de bütün vatandaşlar gibi bu zor günlerde ayakta kalmak için büyük mücadele verdiklerini kaydeden üyeler, özel yurt işletmecilerinin de KDV indirimi kapsamına alınmasının hem öğrenci okutan velilere hem de yurt işletmecilerine önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Üyeler ayrıca, 31.07.2020 tarih ve 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nda özel yurt işletmecilerinin hizmetlerinin KDV indirim kapsamına alınması durumunun gözden kaçırıldığı bildirdi. Komite üyeleri, tam da kayıt sürecinde olunan bu dönemde özel yurtlarla aynı işi yapan sektörler arasında adaleti sağlamak için acil bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. 36.Grup üyeleri, özel yurt işletmecilerinin hizmetlerinde de KDV oranının %1’e düşürülmesi önerisinin TOBB aracılığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığına iletilmesinin Yönetim Kuruluna
sunulmasına karar verdi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisi üzerine gerekli girişimleri başlattı.