Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, ATSO tarafından Antalya’nın ihracatının ve ihracat potansiyelinin artırılması amacıyla ‘Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi’ (UR-GE) projesi kapsamında yeni bir “Tarım Kümesi Projesi”ne başlandığını bildirdi. Başkan Davut Çetin, projeyle Antalya ekonomisinde önemli bir yere sahip olan tarım sektörü ve tamamlayıcı alt sektörlerde yer alan firmaların yurtdışında yeni pazarlara açılmak üzere biraraya geldiğini kaydetti.

ATSO tarafından daha önce de yapı malzemeleri, gıda ve tarım sektörlerinde UR-GE projeleri yürütüldüğünü ve başarıyla tamamlandığını belirten Başkan Davut Çetin şunları kaydetti;

“Bugüne kadar yürüttüğümüz kümelenme çalışmaları son derece başarılı geçti. UR-GE projeleri kapsamında dış ticareti bilmeyen üyelerimiz ihracat yapar hale geldiler, ihracatçı firmalarımız ise yeni pazarlara açıldılar. Bir önceki Tarım Kümemiz; Tunus, Çin, Tayland ve Brezilya’da düzenlenen sektörün önemli fuarlarına katılım sağlamış, Vietnam’da ise ikili iş görüşmeleri düzenlemişti. Bugün geldiğimiz noktada ise Antalya firmaları Vietnam’dan Amerika’ya, dünyanın her yerine ürün satar hale geldiler.

Bir önceki ATSO Tarım Kümesi’nin gördüğü yoğun ilgi ve yeni bir kümelenme projesine yönelik sektörden gelen talepler üzerine tarım sektöründe tekrar kümelenme yoluna gidiyoruz.

Eğitimler tamamlandı, hedef pazarlar çalışılıyor

ATSO tarafından 2018 yılı Ocak ayında Bakanlığa başvurusu yapılan ‘ATSO Tarım Kümesi Projesi Şubat ayında onaylandı. Daha sonra ihtiyaç analizi faaliyeti gerçekleştirilerek projenin yol haritası oluşturuldu. İhtiyaç analizi faaliyeti sonucunda kümenin almasında fayda görülen ‘Temel Dış Ticaret Eğitimi’ ve ‘Dış Ticaret İstihbaratı’ eğitimlerini tamamladılar.

Eylül ayında düzenlediğimiz Temel Dış Ticaret Eğitimi’nde küme üyelerimiz; dış ticarette teslim şekilleri, dış ticarette lojistik operasyon, dış ticarette taşımacılık yönetimi ve sigorta uygulamaları, dış ticarette ödeme şekilleri, akreditif ödeme şekli, dış ticarette tahsilat risklerini minimize etme, vb. konular hakkında bilgi edindiler.

Ekim ayındaki, “Dış Ticaret İstihbaratı Eğitimi“nde ise; hedef pazar çalışması, hedef pazarın tespiti uygulamaları, hedef pazar tespitini etkileyen faktörlerin analizleri, hedef pazar belirleme, ticari bilgi kaynakları, temel veri tabanları ve uygulamaları, seçilen hedef pazarlarda araştırma teknikleri gibi konular işlendi.

Önümüzdeki günlerde ise kümemiz yurtdışı pazarlar konusunda çalışmalar yapacak. İnanıyorum ki bu proje Antalya’yı yeni pazarlara açacak, firmalarımızın dış ticaret başarıları ihracat rakamlarımızdaki artış olarak ülke ekonomisine katkı koyacaktır” dedi.

 

ATSO Tarım Projesinde Yer Alan Firmalar:

1 – 2000 TARIM TURİZM TEKS. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

2 – AGROBANK TARIM TURİZM İNŞ. TİC. İTH. VE İHR. LTD. ŞTİ.

3 – ALTINTAR TARIM A.Ş.

4 – BAŞTURAL TOHUMCULUK VE TAR. ÜR. PAZ. TUR. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

5 – BÜLBÜL PLASTİK GERİ DÖN. TEK. SAN. İNŞ. GIDA NAKL. VE TİC. LTD. ŞTİ.

6 – ÇAĞIN GIDA DANIŞMANLIK TARIM ÜR. OTO. İTH. İHR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

7 – DOĞA TARIM TİC. SAN. VE TURİZM LTD. ŞTİ.

8 – DOKTOR TARSA TARIM SAN. VE TİC. A.Ş.

9 – KALENDER ÇİÇEKÇİLİK TARIM İTH. İHR. İNŞ. SAN. VE TİC. A.Ş.

10 – LİDER GÜBRE TARIM ÜRT. VE PAZ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

11 – LOTUS TARIM TOHUMCULUK VE GÜBRE SAN. A.Ş.

12 – MİERT TARIM ÜR. BİYOLOJİK MÜCADELE ARICILIK SERA EKİPMANLARI MAK. KALIP PLS. İTH. İHR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

13 – NEWAGRİ KİMYA TARIM ÜRT. PAZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

14 – NİL ÇEVRE SAĞLIĞI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

15 – PETEKTAR TOHUM SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

16 – SAKLIGEN TOHUMCULUK TARIM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

17 – SENFA TARIMSAL ÜR. PAZ. İTH. İHR. TİC. SAN. LTD. ŞTİ.

18 – SERATEK SERA TEKNOLOJİLERİ TAR. İNŞ. MAD. DAN. ÖZ. EĞ. TUR. TİC. SAN. LTD. ŞTİ.

19 – SETO SEBZE TOHUMLARI GÜBRE ÜRT. İNŞ. TURİZM VE SAN. TİC. A.Ş.

20 – TTAGRO ZİRAAT VE TARIM ÜR. İÇ VE DIŞ TİC. SAN. LTD. ŞTİ.

21 – UNİBA TARIM SAN. VE TİC. A.Ş.

22 – UNİFORMAGRO TARIM İTH. İHR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

23 – UNITTAR TARIM SAN. VE TİC. A.Ş.

24 – ZETA TOHUMCULUK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.