23.Grup (Elektronik ürünler ve telekomünikasyon) Meslek Komitesi, Tüketici Hakem Heyeti kararlarının kendi sektörlerini zor durumda bıraktığını belirterek, Eylül ayında Tüketici Sorunları İl ve İlçe Hakem Heyeti temsilcileriyle bir toplantı yapılmasını önerdi.

Komite üyeleri, piyasada perakende olarak cep telefonu ve elektronik ürün satışı yaptıklarını, ancak satış sonrası cihazdan kaynaklanan müşteri şikayetleri nedeniyle üretici firma olmamalarına rağmen kendilerinin muhatap alındığını ifade ettiler. Müşterilerin, söz konusu şikayetler hakkında Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulundukları ve buradan çıkan kararlarının birçoğunun aleyhlerine sonuçlandığını belirterek mağdur olduklarını dile getirdiler.

Komite toplantısına katılan Odamız Hukuk Müşavirliği Avukatı Yasemin Yavuz ile Tüketici Hakem Heyetlerinin çalışmaları hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunan komite üyeleri, tüketici şikayetine binaen, bilinçli ve eğitimli olmayan bilirkişilerce hazırlanan raporlarda sıkıntı yaşandığını dile getirdiler. Bilirkişilere, elektronik ürünler ve telekomünikasyon sektörü hakkında detaylı bilgi verilmesinin faydalı olacağı belirten komite üyeleri, bu çerçevede, yukarda belirtilen sıkıntılar ve çözüm önerilerini görüşmek maksadıyla Eylül ayı içerisinde Odamız Hukuk Müşavirliği Avukatı Yasemin Yavuz’un da katılımıyla, Tüketici Sorunları İl ve İlçe Hakem Heyeti Başkanlığı ve temsilcileri ile bir toplantı yapılmasını önerdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin kararını olumlu buldu.