İspanya ile ticaret, yatırım, teknoloji ve ekonomide iş birliğini hedeflediklerini kaydeden ATSO Başkanı Ali Bahar, “Karşılıklı iş birliğimizin verimli ortaklıklara dönüşebileceğine ve bunun da dış ticaret hacmimize olumlu yansıyacağına inanıyoruz” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Türk-İspanyol Resmi Sanayi ve Ticaret Odası arasında ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel hayatın tanıtımı ve gelişimine yönelik protokol imzalandı. Türk ve İspanyol şirketlerin iş birliğine olanak sağlayacak bir platform oluşturulması ve iki ülke şirketleri arasındaki işbirliği fırsatlarını geliştirmeyi amaçlayan protokole, ATSO Başkanı Ali Bahar, Başkan Yardımcısı Boğaçhan Göksu ve Türk-İspanyol Sanayi ve Ticaret Odası Türkiye Delegesi Vicente Balbin Gallego imza attı. Ticaret, yatırım, teknoloji transferi ve ilgili ekonomi alanlarında, her iki kuruluşun üye şirketleri arasında özel sektör başta olmak üzere etkin bir iş birliğini hedeflediklerini kaydeden ATSO Başkanı Ali Bahar, “Sizlerin de bildiği gibi Antalya tarımda ve turizmde çok güçlü. Bu alanlarda İspanya’nın da güçlü olduğunu biliyoruz fakat biz de sizin gibi düşünüyoruz ve karşılıklı iş birliklerinin verimli ortaklıklara dönüşebileceğine ve bunun da dış ticaret hacmimize olumlu yansıyacağına inanıyoruz” dedi.

ULUSLARASI AĞLARIMIZI GENİŞLETİYORUZ

İspanya heyeti ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Bahar, “Türkiye ve İspanya arasında önemli bir ticaret hacmi var ama Antalya-İspanya dış ticaret verilerine baktığımız zaman görece küçük rakamların söz konusu olduğunu görüyoruz” diye konuştu. ATSO olarak iş bilriği anlaşmalarıyla uluslararası ağlarını genişlettiklerini belirten Başkan Bahar, “Çeşitli alanlarda gerçekleştirmekte olduğumuz projeler, düzenlemekte olduğumuz heyet ziyaretleri, alım heyetleri, ikili iş görüşmeleri, ülke günü gibi etkinliklerin yanı sıra verdiğimiz bilgi ve danışmanlık hizmetleriyle de ihracat yapmak isteyen üyelerimize kapsamlı bir hizmet veriyoruz” dedi.

ANTALYA GÜÇLÜ SEKTÖRLERE SAHİP

Üyelere fayda sağlayacak program ve çalışmalar yapma konusunda ortak girişimlere imza atacaklarını kaydeden Başkan Bahar, “Antalya’nın tarım ve turizm haricinde güçlü olduğu birçok farklı sektör var ve bu sektörlerin de daha fazla tanıtılması ve uluslararası bağlarının artırılması için çalışmalarımız devam ediyor. Verimli bir görüşme oldu; ziyaretiniz için teşekkür ederim. İmzalamış olduğumuz iş birliği anlaşmasının üyelerimize hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

KEŞFEDİLMEYE AÇIK BİRÇOK ALAN VAR

Türk-İspanyol Sanayi ve Ticaret Odası olarak 2011 yılından bu yana Türk ve İspanyol özel sektörünün birbirini daha yakından tanımasına imkân verecek bir platform yaratmak istediklerini kaydeden Türk-İspanyol Sanayi ve Ticaret Odası Türkiye Delegesi Vicente Balbin Gallego, “İki ülke arasındaki ticaret yıllardır istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Türkiye, İspanya’nın AB dışındaki en büyük ticaret partnerlerinden birisidir. Gelinen noktada ulaşılan ticaret hacmi, çalışmalarımız açısından güçlü bir çıkış noktasıdır. Fakat hala her iki tarafta da gelişmeye, keşfedilmeye açık birçok potansiyel alan olduğunu gözlemliyoruz” dedi.

KOBİ’LERİMİZİ CESARETLENDİRMELİYİZ

Ekonominin bel kemiği olan KOBİ’lere ilişkin fırsatlar konusunda bilgilendirme yapılmasına işaret eden Gallego, “Karşılıklı iş birliği için destekleyip cesaretlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’ye yatırım yapan İspanyol firmalar da geleneksel olarak İstanbul, Ankara gibi şehirlere ve belirli sektörlere yönelmektedirler. Biz firmalarımıza bu şehirlerin yanı sıra Antalya’nın da içlerinde olduğu çeşitli şehirlerde de önemli fırsatlar ve sektörler olduğunu, uluslararası yetkinlikte Türk firmaları olduğunu ve bu firmalarla iş birliğinin karşılıklı fayda sağlayacağını anlatmayı, yeterince bilinmeyen sektörleri tanıtmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda; imzalamış olduğumuz iş birliği anlaşmasını çok önemli buluyoruz” diye konuştu. Antalya Kültür Sanat (AKS) ve ATSO Kaleiçi Evi’nde İspanya ile kültürel bağları artırmaya yönelik ortak faaliyetlerin de görüşüldüğü toplantı sonrası Başkan Bahar, ziyaretin anısın ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yapmış olduğu Antalya tablosunu Vicente Balbin Gallego’ya hediye etti.