ATSO 20.Grup (İzolasyon, Seramik ve Sıhhi Tesisat Malzemeleri) Meslek Komitesi Kasım ayı olağan toplantısını elektronik ortamda gerçekleştirdi.

Sektörel konular ve üyelerden gelen taleplerin görüşüldüğü toplantıda; işletmelerin elektrik faturalarından 2021 yılı içerisinde sadece kullanım bedelinin ödenmesi ile ilgili destek sağlanması ve diğer vergilerin kaldırılması konusunda yeniden girişimlerde bulunulması kararlaştırıldı.

Pandemi ile birlikte üretimini güçlükle sürdüren işletmelerin yüksek elektrik ücretlerini ödemekte zorlandıkları belirtilerek, böyle bir süreçte ülke ekonomisine ve istihdamına katkı sunan üretici ile ticari işletmelerin yüksek faturalarla zor durumda bırakılmaması gerektiğine değinildi.

Üretici firmalar ile ticaretle uğraşan işletme sahiplerinin giderlerinin önemli bir bölümünü kapsayan yüksek meblağlardaki elektrik faturalarında bir düzenlemeye gidilmesinin önemi belirtildi.

Üretime ve ticarete devam edilebilmesi için enerji fiyatlarında bir düzenlemeye gidilmesinin şart olduğunu belirten komite üyeleri, bu süreçte çoğu işletmenin uzun süre kapalı kaldığı, her ne kadar normalleşme sürecine girilse de işletmelerin şu an iş yapamadığı, dolayısıyla bu şartlarda gelir sağlayamayan işletme sahiplerinin ayakta kalmalarını sağlayacak birtakım kalıcı çözümlere ihtiyaç duyulduğunu vurguladı,

Komite üyeleri, 2021 yılı içerisinde işletmeler için kullanılan elektrik faturalarından kullanım bedelinin ödenmesi ile ilgili destek sağlanması ve diğer vergilerden de KDV oranının %18’den %8’e indirilmesi ile dağıtım bedelinin kaldırılması için bir çalışma yapılması maksadıyla TOBB aracılığıyla T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yazı yazılması önerisinde bulundu. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.