Kaş ilçesinde bulunan Likya Birliği’nin en önemli antik kentlerinden biri olan Xanthos Antik Kenti’nde yaz dönemi kazıları başladı.

Türkiye’nin UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan 19 antik değerinden Xanthos Antik Kenti’nde Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Burhan Varkıvanç öncülüğünde yürütülen kazıların bu yılki bölümüne, 3 öğretim elemanı, arkeolog ve sanat tarihçisi 3 doktora öğrencisi ve 20 işçi katılıyor. Xanthos Antik Kenti’ndeki kazılar 68 yıldır devam ediyor. 1950 yılında Fransız arkeologlar tarafından başlatılan kazılar 2011 yılından bu yana Prof. Dr. Burhan Varkıvanç başkanlığında yürütülüyor.

 

‘Roma Agorası ve Güney Sektörde Kazı Yapacağız’

Kazı Başkanı Prof. Dr. Burhan Varkıvanç, “Kazıların bu yılki bölümüne öncelikle ziyaret alanlarının ve kentin yoğun yapı kalıntılarının bitki temizliğiyle başladık. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ayrılan ödenek ve katılan bilim insanlarına göre antik tiyatro, Roma agorası ve güney sektörde kazı çalışması yapacağız. Bu bölgelerde sondaj çalışmalarına da devam edeceğiz. İlerleyen süreçte değişik üniversitelerden katılacak bilim insanlarıyla kazıda yer alacak bilim insanı sayısı 10’a yükselecek. Bu bilim insanlarıyla birlikte kent planının güncellenmesi, Bizans dönemi dokusunun bir bütün halinde incelenmesini amaçlıyoruz. Ortaya çıkarılan buluntuların incelemesi ve düzenlemesi çalışmalarına devam ediyoruz. Ayrılan ödenekler ölçüsünde antik kentin tarihini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyoruz” dedi.

‘Tarihi Mö 8’inci Yüzyıla Kadar Dayanıyor’

Xanthos Antik Kenti’nin Arkaik ve Klasik dönemde Likya Birliği’ne başkentlik yaptığını vurgulayan Varkıvanç, “1988 yılından bu yana hemen yanındaki Letoon Antik Kenti ile birlikte Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Kahramanlıklarıyla ünlü çok önemli bir antik kent. Roma ve Pers saldırıları sırasında Xanthoslular güçlü direnişleri ve teslim olmayarak intihar edişleriyle tarihe geçmiş. Likya Birliği’nin en önemli altı kentinden birisi. Tarihi MÖ 8’inci yüzyıla kadar dayanıyor. Böyle değerli bir antik kenti gün yüzüne çıkarma çalışmalarına, daha çok ziyaretçi çekmesi için tanıtım çalışmalarına devam ediyoruz” diye konuştu. DHA