Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100’üncü yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Davut Çetin mesajında şunları kaydetti:

“Büyük Önder Atatürk’ün Samsun’a çıktığı ve Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın ilk ateşini yaktığı 19 Mayıs 1919 tarihinin 100’üncü yıl dönümünü kutlamamın gururunu yaşıyoruz. Büyük Önder tarafından Samsun’a atılan ilk adım, Türk Milleti’ni emperyalist güçlere karşı bir araya getirmiş, dünyada eşine benzerine rastlanmayacak bir kurtuluş destanının fitilini ateşlemiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde tek vücut olan milletimiz, yalnızca canları pahasına vatanı kurtarmakla kalmamış, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalmasını sağlayacak devrimleri, reformları da hayata geçirmiştir. Bu destansı başarı, dünyada emperyalist güçlerin baskısı altında ezilen tüm ülkeler için de bir örnek, umut ışığı olmuştur.

Büyük Önder, “en büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti idealini hayata geçirirken “bütün ümidim gençliktedir” diyerek gençlere olan güvenini ortaya koymuştur. Gerçekten de ülkemizi ileriye taşıyacak güç gençliktedir. Türkiye Cumhuriyeti, iyi eğitim almış, sorgulayan, araştıran, teknolojiyi takip eden, üreten, ülkesini seven, insana ve yaşadığı dünyaya saygılı gençler ile geleceğe güvenle yürüyecektir. Gençleri desteklemek, onları geleceğe hazırlamak bu ülkeye yapılacak en değerli hizmetlerin başında gelmektedir.

Bu duygu düşüncelerle gençlerimizin ve ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100’üncü yılını kutluyor; Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm kahramanlarımızı sonsuz minnet şükran ve saygıyla anıyorum.”

21 Mayıs’ta “1919: Yeni Bir Çağın Doğuşu” Konferansı

19 Mayıs 2019’dan 29 Ekim 2023’e kadar, her yıl milli bayramlarımızı 100. Yıl coşkusuyla, Milli Mücadele’nin ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun anlamını kavrayacak biçimde kutlamamız gerektiğine vurgu yapan Başkan Çetin, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak Milli Mücadele’nin 100. yılı vesilesiyle her yıl çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini ifade etti.  Başkan Çetin, “bu etkinliklerin ilki, STK temsilcileri ve Oda Organlarının katılımlarıyla 21 Mayıs 2019’da saat 14:00’te Antalya Kültür Sanat’ta Prof. Dr. Zafer Toprak’ın “1919: Yeni Bir Çağın Doğuşu” konferansı olacaktır. Sayın Toprak, konferansta 1919’da atılan o ilk adımın yerel ve global yansımalarını paylaşacak. Ayrıca Atatürk tarafından yazılmış olan ‘Zabit ve Kumandan ile Hasbihal’ isimli kitabı da katılımcılara sunacağız” dedi.