Almanya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Florian Burkhardt ve Büyükelçilik Yetkilisi Zeynep Yıldırım’la bir araya gelen ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Boğaçhan Göksu, Odamız çalışmaları ve Antalya ekonomisi hakkında bilgiler verdi.

Göksu, “Antalya her ne kadar turizm ve tarımla ön planda olsa da aslında birçok farklı sektörde çok başarılı firmaları barındıran bir ilimiz. Antalya’da yatırım yapan çok sayıda Alman sermayeli firma var ve bu firmalar inşaattan elektronik sektörüne kadar ekonominin her alanında faaliyet gösteriyorlar. Bu sayının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Oda olarak Antalya ile Almanya arasındaki ilişkileri geliştirmek üzere yapılacak olan her türlü iş birliğine açık olduklarını ifade eden Göksu ATSO üyelerinin talepleriyle ilgili bilgiler de verdi:

“Üyelerimizden sık sık vize süreçleri ile ilgili iyileştirme talepleri alıyoruz. Vize başvurularında karşılaşılan uzun bekleme süreleri ikili ticaretimize olumsuz yansıyor. Bu konuda iyileştirmelere ihtiyaç duyulmaktadır. En kısa zamanda Türk iş insanları ile Alman iş insanlarını bir araya getirecek ikili iş görüşmeleri (B2B) konseptli etkinlikler de yapmayı öneriyoruz.”

Almanya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Florian Burkhardt, “Antalya’da resmi olarak yaptığım ilk ziyaret fakat daha önce defalarca bu güzel şehri turist olarak gezme fırsatım oldu” dedi.

İşbirliğine açık olduklarını belirten Burkhardt şunları kaydetti;

“Antalya’da Fraport, SunExpress, TUI gibi başarılı birçok Alman sermayeli firma olması bizleri çok memnun ediyor. Büyükelçilik olarak bizlere gelecek her türlü önerilere ve iş birliğini artıracak yardım taleplerine açığız. Antalya’dan yapılan vize başvurularında firmaların uzun bekleme süreleri ile karşılaşabildiklerinden haberdarız. Durumu iyileştirmek için çalışma arkadaşlarımız ellerinden geleni yapıyorlar fakat gerçekten pandemi sonrasında vize başvurularında yaşadığımız inanılmaz artış nedeniyle mevcut personel sayımızla başvurulara her zaman ideal zamanda yanıt veremeyebiliyoruz. En kısa zamanda ATSO ile iş birliği halinde bir “Alman-Türk İş Günleri” etkinliği düzenleme arzusundayız.” Ziyarette; önümüzdeki günlerde ATSO çatısı altında “Alman-Türk İş Günleri” etkinliği düzenlenmesi konusunda fikir birliğine varıldı.