6’ıncı ANİF Fuarı kapılarını açtı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan (ATSO) Yardımcısı M.Cihangir Deniz, “İstihdam Fuarı’nın gençlerin iş bulmasının yanında, iş dünyasının taleplerine göre hazırlamaları için bir fırsat”

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Antalya İstihdam Fuarı (ANİF), Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı. Açılışa, Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan (ATSO) Yardımcısı M.Cihangir Deniz, oda başkanları, kamu kurum ve kuruluşları ile pek çok vatandaş katıldı.

Eğitimli insan işsizliği ciddi boyuta

Açılışta konuşan Başkan Yardımcısı M.Cihangir Deniz fuarın öğrencilere, genç mezunlara iş fırsatı dışında önemli bir vizyon verdiğine ve başlı başına bir tür tamamlayıcı eğitim sağladığını söyledi. Cihangir Deniz, İstihdam Fuarı’nın gençlerin iş bulmasının yanında, iş dünyasının taleplerine göre hazırlamaları için bir fırsat olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Ülkemizde işsizlik sorunu sadece gençlerimiz için değil, ekonominin tamamı için yakıcı bir problemdir. ATSO olarak yaptırdığımız anketlerde de “işsizlik” ekonomimizin en önemli sorunu olarak öne çıktığını görüyoruz. Son açıklanan verilere göre işsiz sayımız 4 milyona yaklaşmıştır. İşsizlik oranımız %12,3, genç nüfusta işsizlik oranı ise %23,6 olarak açıklanmıştır. Bu verilerin iç açıcı olmadığını söylemek durumundayız. Bu rakamlar, nüfusumuzu, özellikle de gençlerimizi ülkemizin üretim gücüne olması gerektiği gibi dâhil edemediğimizi gösteriyor.  Rakamlar bize eğitimli insan işsizliğinin de ciddi boyuta ulaştığını gösteriyor.

Mezunlarını iş gücüne katamayacağımız üniversiteler, fakülteler, liseler açmak; ülke kaynaklarının verimli kullanılmaması, gençlerin, ailelerin ümitlerinin boşa çıkarılması demektir. Dolayısıyla özellikle de reel sektöre dönük bölümlerde eğitim alanı ile iş dünyasının talepleri arasında nicelik ve nitelik yönünden tam bir örtüşme sağlamak durumundayız.

Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı ile TOBB arasında imzalanan protokol ile Meslek Liseleri’nde iş dünyasının da söz sahibi olacak olması son derece yerinde bir adım olmuştur. Eğitim sistemimizin artık “ne iş olsa yaparım” diyen değil, “ne istediğini ve ne yapabileceğini bilen”, sorgulayan, farklı düşünen, icat çıkaran, girişimciliği hedefleyen gençler yetiştirmesi gerekmektedir.

Şirketlerimizin önemli bir kısmı kalifiye eleman bulamamaktan yakınıyor

Bir tarafta çok sayıda işsizimiz varken diğer tarafta da şirketlerimizin önemli bir kısmının kalifiye eleman bulamamaktan yakındıklarını görüyoruz. İstediği özelliklere sahip elemanı bulsa hemen istihdam edecek çok sayıda işverenimiz bulunuyor. İnanıyorum ki bu fuar arzu ettiğimiz işveren ve iş arayan eşleşmesini sağlayacaktır. Devletimiz son dönemde çok ciddi istihdam destek paketleri açıklamıştır. İşveren üzerindeki istihdam yükü hafifletilmiştir. Bu destekler inanıyorum ki bu fuara da güç katacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Antalya İş Fırsatları Fuarını gelenekselleştiren ve bugünlere getiren herkese teşekkür ediyorum.

Fuarın açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Başkan Yardımcısı Cihangir Deniz, ANİF Fuarı’nda yer alan ATSO standımızda Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve AESOB Başkanı Adlıhan Dere ile bir araya geldi.