Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) tarafından Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’na “Yılın Kurumu Özel Ödülü” verildi. Ödülün, Antalya Kültür Sanat’ı kurarak kentin kültür sanat hayatının gelişmesinde öncü rol üstlenmesi nedeniyle verildiği kaydedildi. Ödülü Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) 2018 Antalya Basın Ödülleri ve Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması ödül töreninde ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M.Cihangir Deniz, Cemiyet Başkanı Mevlüt Yeni ve TFMD Başkanı Rıza Özel’in elinden aldı. Özer ve Deniz, törende TV Haber dalında Kanal V Muhabiri Şenol Civcir’e yılın başarılı gazetesi ödülünü verdi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) 2018 Antalya Basın Ödülleri ve Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması ödül töreni yapıldı. Törene, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, İl Jandarma Komutanı Tuğgenaral Tekin Aktemur, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Süleyman Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Cihangir Deniz, Antalya milletvekilleri, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda gazeteci katıldı.

ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M.Cihangir Deniz, törende TV Haber dalında Kanal V Muhabiri Şenol Civcir’e yılın başarılı gazetesi ödülünü verdi.

YENİ “GAZETELERİMİZ CAN ÇEKİŞİYOR”

AGC Başkanı Mevlüt Yeni, AGC’nin sadece proje üreten meslek örgütü olmadığının altını çizerek, “AGC, klasik dernekçiliğin biraz ötesine geçerek, çalışmalarını hem kamu adına, hem de sivil toplum adına, taşın üzerine taş koyan herkesin yanında yer alıyor. Cemiyetimiz asli görevi olan üyelerine ve kamuya yönelik destekler vermektedir. AGC’nin birçok projesinde birlikte olduk” dedi.

Her yıl ödül törenlerinde tema işlediklerini vurgulayan Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, “Geçtiğimiz yıl, toka çalışmasını başlattık. Bu sene de kendi söküğümüzü dikmeye çalışacağız. Çünkü Anadolu basının, yerel medyanın çok ciddi sıkıntıları var. Çalışanların çok ciddi sıkıntıları var. Çalışanların haklarıyla ilgili sıkıntıları var. Gazetelerimiz can çekişiyor. Tiraj problemi var, gelir problemi var. Çalışan da sıkını yaşıyor. Bizde cemiyet olarak bir yere kadar yayınlarımıza ve yayın kuruluşlarımıza destek olabiliyoruz. Yayın kuruluşlarımızı güçlendirecek olan siz kıymetli misafirlerimizsiniz. Elbette destek olanlara teşekkür ediyoruz, bu yıl birkaç saniyelik yerel basını temsil eden dergisinden, internetinden, gazetesine kadar film hazırladık. Bu filmi sosyal medyadan yayınlayacağız. Sosyal medyası olan herkesten destek bekliyoruz” dedi.

BAŞKAN BÖCEK: “GAZETECİLERLE MESAİ ARKADAŞI OLDUK”

25 yıllık siyasi hayatında, basın mensuplarıyla mesai arkadaşı olduğunu söyleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, gazetecilerle birlikte Antalya için çalıştıklarını belirtti. Böcek, “Hep birlikte Antalya için çalışmalar yapıyoruz. Bunu da gazeteci dostlarımızın sayesinde yapıyoruz. Ben bugün Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olduysam, bunu Antalyalılara ve gazeteci dostlarımın destekleriyle oldum” diye konuştu.

VALİ KARALOLU: “SESİMİZİ DUYAN HERKESLE BİRLİKTE YEREL MEDYAMIZA DESTEK OLALIM”

Vali Münir Karaloğlu, gazeteciliğin zor bir meslek olduğunu ifade ederek ““Gecesi gündüzü yok, bayramı tatili yok. Bayramda da bayram gazetesi çıkarılarak halka hizmet ediliyor. Büyük bir fedakarlık, büyük bir emek var” dedi.

“Bizde senede bir gün bu dostlarımızın bu başarısını ayakta alkışlayalım, onları kutlayalım diyerek toplanıyoruz.” diyen Vali Karaloğlu, gazetecilerin kamu hizmeti sunduklarını kaydetti. Antalya’nın 2019’da çok başarılı bir yılı geride bıraktığını hatırlatan Vali Münir Karaloğlu, ” Turizmden tarıma, teknolojiden eğitime, sağlığa kadar her konuda başarılı bir yılı geride bırakıyoruz. Elbette ki bu başarının altında bu kentte yaşayanların çok ciddi emeği ve gayreti var. Gazeteci dostlarımızın da bu başarıda çok büyük emeğinin ve katkısının olduğunu lütfen unutmayın” diye konuştu.

Yerel basının önemine değinen Karaloğlu, yerel medyaya verilecek desteklerin de kıymetli ve değerli olduğunu kaydetti. Karaloğlu, “Zaman zaman Antalya’da yerel basından serzenişler duyuyorum. Bana da şikayetlerini iletiyorlar. Gazetelerini çıkarmakta artık zorlandıklarından şikayet ediyorlar. Sesimizi duyan herkesle birlikte yerel medyamıza destek olalım. Biz belki farkında değiliz, hepimiz kendi işimizde, gücümüzdeyiz. Ama arkada büyük bir desteğin ve gücün olduğunu unutmayalım” dedi.

Vali Münir Karaloğlu, Antalya’da önemli çalışmalar yaptıklarına dikkat çekerek, AGC’nin çalışmalar her zaman destek verdiğini de sözlerine ekledi.

ÖDÜL ALANLAR ŞÖYLE;

AGC Antalya Basın Ödülleri’nde, “Yazılı basında yılın gazetecileri” alanında Hayati Tungar, “haber” kategorisinde İHA’dan Suat Metin, “Naci İlhan araştırma” kategorisinde Hilal Gazetesi’nden Okan Dilek, “Sadrettin Tunca röportaj” kategorisinde XL Magazin Dergisi’nden Pelin Köksalan, “güncel yazı” kategorisinde Körfez Gazetesi’nden Engin Korkmaz, “spor” kategorisinde İHA’dan Suat Metin, “ekonomi ve turizm” kategorilerinde Hürriyet Akdeniz’den Ceren Deniz ödüle layık görüldü.

AA kameramanı Bekir Bektaş’ın “en iyi görüntü” kategorisinde ödül aldığı “Televizyon Ödülleri” alanında, “haber” kategorisinde Kanal V’den Şenol Civcir, “program” kategorisinde yine Kanal V’den Ali Orhan ödül aldı.

“Uğur Özkeleş yılın radyocusu” kategorisinde TRT Antalya Radyosu’ndan Yeşim Ertan ve Ata Taşpınar, “Süphi Neşet Türel sayfa tasarımı” kategorisinde ise Körfez Gazetesi’nden Abdullah Yüksel, ödülün sahibi oldu.

“Genç iletişimci” ödülü Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesinden Celal Ünal’a, “juri özel” ödülleri ise Kanal V’den Mehmet Akif Arıcı ve Serdar Korkmaz’a verildi.

“Nuri Dağtekin özel” ödülü Güven İslamoğlu’na, “AGC kurum özel” ödülü Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’na, “AGC kişi” ödülü ise Prof. Dr. Nevzat Çevik’e takdim edildi.

  1. Hasan Özkay Fotoğraf yarışmasında ise “yılın haber fotoğrafı” dalında İHA’dan Suat Metin, “yılın doğa ve çevre fotoğrafı” dalında ise yine İHA’dan İsa Akar ödül aldı.