Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 40.Grup (Sigortacılık) Meslek Komitesi Nisan ayı olağan toplantısını elektronik ortamda gerçekleştirdi. Komite üyeleri tarafından, kasko sigortası bulunan ve her hangi bir şekilde hasara uğrayan aracın, hasar bedelinin söz konusu aracın ekonomik bedelinin belli bir oranını geçmesi durumunda ilgili sigorta şirketleri tarafından pertotale ayrıldığı ifade edildi.

Sigorta şirketlerinin pertotale ayırdığı bu ağır hasarlı araçların bazı kişiler tarafından alındıktan sonra çıkma veya orijinal olmayan yedek parçalar kullanılmak suretiyle tamir edilerek tekrar trafiğe çıkarıldığı belirtildi. Tekrar trafiğe çıkarılan bu araçların orijinal yedek parça kullanılmak suretiyle kuralına uygun tamir edilmiş gibi satışa konu edildiği ve sonrasında bu araçları satın alan kişilerin de mağduriyet yaşadığı dile getirildi.

Sigorta şirketleri tarafından ağır hasar bedelleri ödenmek suretiyle pertotale ayrılan bu araçlar tekrar sigortalanırken veya satış anında bu araçları satın alan kişilerin durumu fark etmesi, bilmesi ve sonuçta mağdur olmaması açısından Emniyet Genel Müdürlüğü sistemlerinde ayırt edici bir ifadenin kullanılması veya araç ruhsatlarında ayırt edici bir ibarenin kullanılıp kullanılamayacağı hususunun Emniyet Genel Müdürlüğü’ne sorulması önerildi.

Sorunun çözüme kavuşturulması maksadıyla konunun TOBB Sigortacılık Müdürlüğü’ne iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi.

ATSO Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.