Antalya Kültür Sanat’ın 2021 güz sezonu sergisi  “Şairler Neden Resim Yapar?” kapılarını sanatseverlere açtı. Bir çok eserin ilk kez sanatseverlerle buluştuğu serginin kataloğu da bu konuda yayımlanmış ilk çalışma.

ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı Başkanı Davut Çetin,  AKS’ın iki salonunda yer alan ve şiirle resim, yazılı imgeyle çizili-boyalı imge arasındaki anlam çakışmalarını irdeleyen “Şairler Neden Resim Yapar? – Yeni Varoluş Biçimleri – Ara Duruşlar Üzerine” adlı serginin şair olarak bilindikleri halde resim de yapan 15 sanatçının çalışmalarını bir araya getirdiğini belirtti.

Serginin açılış lansmanında Küratör Dr. Necmi Sönmez, katılımcılara bilgiler verdi.

Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez, tasarımını Ulaş Uğur’un üstlendiği sergi, 1890’lardan itibaren Tevfik Fikret’le başlayarak Arif Dino, Nazım Hikmet, Oktay Rifat, İlhan Berk, Metin Eloğlu, Cemal Süreya, Oruç Aruoba, Sami Baydar gibi isimleri edebiyat tarihimize malolmuş sanatçılarla Lale Müldür, Engin Turgut, Zafer Şenocak, Turgay Kantürk, Anita Sezgener ve Hicran Aslan gibi çağdaş kuşağın işlerini orijinal, baskı, projeksiyon gibi farklı tekniklerle izleyiciye sunuyor. Sergide çoğu ilk kez sergilenmekte olan 112 orijinal eser ve çok sayıda baskı bulunuyor. Sergi Şubat 2022’ye kadar açık kalacak.

Serginin açılışına şair  – ressam Anita Sezgener de katıldı.

Pazartesi hariç her gün 11:00-19:00 arası açık olan Antalya Kültür Sanat, Perşembe akşamları 21:00’e kadar ziyaret edilebilir. Ziyaretçilerin aşı kartlarını veya son 48 saat içinde alınmış negatif sonuçlu PCR test sonuçlarını göstermeleri gerekiyor.