ATSO 5.Grup (İçecek) Meslek Komitesi, saat sınırlamasının kayıt dışı ve merdivenaltı satışı arttırdığını belirterek yaz aylarında alkol satış saatinin 24.00’e uzatılmasını istedi.

Komite üyeleri, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te belirtildiği üzere alkollü içeceklerin 22:00 ila 06:00 saatleri arasında perakende olarak satılamadığını hatırlatarak, saat sınırlamasının alkol tüketim oranını düşürmediğini, aksine kayıt dışı, merdiven altı satışı arttırdığını ve kanunlara uyan firmaları haksız rekabet ile mücadele konusunda mağdur ettiğini vurguladılar.

Ülkemiz geneline oranla bu sıkıntıların turizmin başkenti olan ilimizde, turizm ve turizmle iç içe olan sektörleri daha çok mağdur ettiği belirten komite üyeleri, turizm bölgelerinde olan işletmelerin turizmin yoğun olduğu 1 Nisan-30 Ekim tarihleri arasında perakende alkol satış saatlerinin 22:00’dan, 24:00’a uzatılmasının sektöre fayda sağlayacağını önerdiler.

Komite, söz konusu önerinin hayata geçirilmesi maksadıyla TOBB aracılığıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’na yazı yazılmasını istedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu komitenin önerisini olumlu bularak gerekli girişimlere başladı.