2.Grup (Hayvancılık ve hayvansal ürünler) Meslek Komitesi, sektör mensubu üyelerden gelen talepleri değerlendirerek Antalya İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (ANET) satışını yaptığı derileri kendi depolamadığı halde ayrıca depo ücreti alındığını bunun haksız bir uygulama olduğunu bildirdi, düzeltilmesini önerdi.

ANET tesislerinde günlük olarak kesimi yapılan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara ait derilerinin, bu derileri satın alan deri firmalarınca ücreti karşılığında ANET tesislerinde depolanabildiğini hatırlatan komite üyeleri, firmaların aldıkları derilerin kendilerine ait özel alanlarda da depoladıklarını bildirdiler.

Ancak, kesim sonrası kendi özel depolarına derileri nakleden deri firmalarının da ANET tarafından depolama ücreti adı altında ücret talep edildiğine değinen komite üyeleri, bu durumun haksız bir uygulama olduğunu, bahsi geçen uygulama nedeni ile mağdur olan üyelerin mağduriyetlerinin giderilmesi için, kendi özel depolarını kullananlardan depolama ücreti alınmaması önerdiler.

Komite, söz konusu önerinin ANET Antalya İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na bir yazı ile iletilmesini istedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu komitenin önerisini olumlu bularak gerekli girişimleri başlattı.