Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 20.Grup (İzolasyon, seramik ve sıhhi tesisat malzemeleri) Meslek Komitesinin Nisan ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda komite üyeleri tarafından; 2021 yılı Aralık ayı olağan toplantısında da gündeme getirilen, kurdaki dalgalanma, yüksek enflasyon, hammadde fiyatlarındaki artış ve teminindeki sıkıntının iç piyasada düzeni alt üst ettiği belirtildi.

Yaşanan ekonomik durgunluğun tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat malzemeleri sektörünü de olumsuz yönde etkilediğini belirten komite üyeleri, finansman ve alacak sorunlarının işverenlere olumsuz yansıdığını, piyasaları canlandıracak önlemlere ihtiyaç duyulduğunu bildirdiler.

Son aylarda her türlü inşaat malzemesi fiyatlarında çok ciddi oranlarda yaşanan artışın kamu ve özel sektör inşaat firmalarını zorladığını ifade eden üyeler, konut üretiminde ve vatandaşın ihtiyacını karşılayacak fiyatta konut üretiminde bir daralmanın yaşandığını belirterek, bu durumun satılık ev fiyatları ile kiralara yansıdığını kaydettiler.

Üyeler, bir inşaatın küçük parçaları gibi görünen seramik, vitrifiye, izolasyon, duş teknesi, duşa kabin, küvet, evye, batarya, duş başlığı, vb. yapı malzemelerinin inşaat maliyetini ciddi şekilde arttırarak konut fiyatlarının yüksek olmasına sebebiyet verdiğini dile getiren üyeler, nihai tüketicinin de çok kullandığı (seramik, vitrifiye, izolasyon, armatür vb.) inşaat malzemelerindeki KDV oranının %18’den %8’e çekilmesinin enflasyonla mücadeleye de olumlu katkı sağlayacağını söylediler.

Komite üyeleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na 28.12.2021 tarih ve E.5471 sayılı komite yazısının TOBB aracılığıyla iletildiğini ancak konu hakkında bugüne kadar ilgili kurumlardan herhangi bir geri dönüş olmadığını ifade ettiler.

Üyeler, bahsi geçen sıkıntıların devam etmesi nedeniyle, ilgili kurumlara TOBB aracılığıyla tekrar bir yazı yazılması hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verdiler.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimi başlattı.