Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 20.Grup (İzolasyon, seramik ve sıhhi tesisat malzemeleri) Meslek Komitesi Temmuz ayı olağan toplantısında üyelerden gelen şikâyetler ele alındı.

Komite üyelerine grup üyelerinden gelen şikâyetlerde, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu ve buna bağlı yayımlanan tebliğ ve sirkülerler ile çalışma usul ve esasları belirlenen KDV iade sisteminde 5-6 aya varan gecikmelerin yaşandığı belirtildi.

Üyeler, işletmelerin finansman kaynaklarına en çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde, sektör mensuplarının gerçek alacağı olan bu kaynağın, ticari işleyiş içerisinde mükellefin önüne engel olarak çıkan kamu borçlarının ödemesinde kullanılabileceğini kaydederek, bu sürecin hızlandırılmasının piyasaya can suyu olacağını ifade etti.

Komite üyeleri, bu çerçevede vergi mükellefi sektör mensuplarının kamudan alacağı olan KDV iadelerinin en kısa sürede yapılması, yapılmasına engel teşkil eden yasal ve teknik altyapının üzerinde çalışılmasını talep etti.

Toplantıda, komitenin talebinin Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı’na yazı ile iletilmesi hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verildi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimi başlattı.