10.Grup (Deri kürk ve ayakkabı) Meslek Komitesi, turist rehberlerinin turist kafilelerini alışveriş yapmaları için lüks mağazalara götürdükleri bu işletmelerden komisyon aldıkları, çarşı esnafını da kötüleyerek dolandırılabilecekleri yönünde uyarı yaptıkları şeklinde sektör üyelerinden gelen şikayetler üzerine, yönetmeliğin ‘Meslek Etik İlkeleri’ maddesine aykırı davrandıkları gerekçesiyle ilgili kurumlarca denetlemelerin yapılmasını istedi.

Ticari faaliyetlerini çarşı içerisinde sürdüren esnaftan gelen şikayetleri ele alan komite üyeleri, turist rehberleri ve tur acenteleri tarafından, turist kafilelerinin alışveriş etmeleri için lüks mağazalara götürmeleri karşılığında işletmelerden komisyon aldıkları yönünde bilgilerin geldiğini hatırlattılar. Turistlere çarşı esnafından alış veriş yapmaları halinde dolandırılabilecekleri vb. yönünde bilgi verilerek esnafın kötülendiği dile getiren komite üyeleri, bu durumun küçük esnafın kazancını olumsuz yönde etkilediği gibi itibarını da zedelediğini belirttiler.

Bir ülkede turizmin gelişmesinde ve ülkenin olumlu bir imaj sergilemesinde büyük öneme sahip turist rehberlerinin bu olumsuz davranışlarının, Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği’nin “Meslek Etik İlkeleri” başlıklı 30. Maddesine aykırı olduğunu ifade eden komite üyeleri, bu kapsamda gerekli denetimlerin yapılması maksadıyla Antalya Rehberler Odasına, Türkiye Seyahat Acentaları Birliğine  (TÜRSAB) ve bilgi için Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne yazı yazılmasını istedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin isteğini yerinde bularak gerekli girişimlere başladı.