Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 2.Grup (Hayvancılık ve hayvansal ürünler) Meslek Komitesi Temmuz ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda büyükbaş hayvancılığı yapan üyelerin girdi maliyetlerinden (Yem, elektrik, akaryakıt vb.) kaynaklı çok ciddi ve telafisi mümkün olmayan zararlarının söz konusu olduğuna dikkat çekildi.

Girdi maliyetlerindeki artışlar nedeniyle büyükbaş hayvanlarını besleyemez hale gelen üreticilerin çaresizlikten süt ineklerini kombina ve kesimhanelere kesime vermek zorunda kaldıkları dile getiren komite üyeleri, bu konuda etkili bir tedbir alınmaması halinde yakın zamanda çok sayıda büyükbaş hayvanın kesime gidecek olması nedeniyle, ülkemizdeki damızlık hayvanların tüketilme noktasına gelineceğini belirtti.

Komite üyeleri, zarar eden üreticilerin süt ineklerini kestirmelerinin engellenmesi ve dana besiciliğinin sonlandırılmaması için üreticilerin maddi açıdan desteklenmeleri amacıyla gerekli tedbirlerin alınması ile bu süre içerisinde et ithalatı yapılması gerektiğini kaydetti.

2. Grup Meslek Komitesi, önerinin bir yazı ile TOBB aracılığıyla T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimi başlattı.