Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından ATSOGlobal faaliyetleri çerçevesinde ve Ankara’daki Özbekistan Büyükelçiliği işbirliğinde ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda ‘’Özbekistan Ülke Günü ve İkili İş Görüşmeleri’’ etkinliği düzenlendi. Özbekistan’ın Kharezm Valisi Farhod Ermanov başkanlığındaki heyet, Antalyalı firmalarla ikili işbirliği görüşmeleri gerçekleştirdi.

Antalyalı firmaların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğin açılışında bir konuşma yapan ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Erol Erkan, “Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizi yurtdışı pazarlara açmak amacıyla yoğun bir tempo içerisindeyiz. Bu kapsamdaki tüm çalışmalarımızı ATSO Global çatısı altında birleştirerek, üyelerimizi uluslar arası pazarlara daha güçlü bir yapı ile açmak için çalışıyoruz.

Bugüne kadar, Ticaret Bakanlığı desteği ile hayata geçirdiğimiz URGE projeleri ile ihracat yapan işletmelerimiz arasına yenilerini ekledik, ihracatçılarımızı ise yeni pazarlara açtık. Geldiğimiz noktada Antalya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri Vietnam’dan Amerika’ya kadar Dünya’nın hemen her ülkesine ihracat yapar hale geldiler.

Erkan: URGE Tarım Kümemizin Hedef Pazarlarından Birisi de Özbekistan

Bu çalışmalar çerçevesinde geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde ATSO Tarım Kümesi Brezilya’ya giderekorada ikili görüşmeler ve saha ziyaretleri gerçekleştirmiştir. Dönüşüm ve dışarıya açılma evresinde olan Brezilya, firmalarımız için önemli potansiyele sahip bir pazardır. URGE çalışmaları kapsamında Tarım Kümemizin bu yılki hedef pazarlarından biri de Özbekistan olacaktır” dedi.

Antalya’nın turizm ve tarımda müthiş bir bilgi birikimine sahip olduğunu vurgulayan Erkan, “Bu birikimi uluslararası ölçeğe taşımak için var gücümüzle çalışmakta ve üyelerimizi desteklemekteyiz” ifadesini kullandı.

ATSO’ya kayıtlı 3 bin 637 yabancı sermayeli firmadan 27’sinin Özbekistan sermayeli firmalar olduğuna dikkat çeken Erol Erkan, “2018 yılında Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacmi 1.74 milyar dolardır. Bu rakamı daha yukarılara birlikte taşıyabiliriz.

Geçtiğimiz yıl Özbekistan’dan Antalya’ya gelen turist sayısı 16 bin düzeyinde olmuştur. Karşılıklı ticaret hacminin, turizm rakamlarının ve yatırımların artması için Oda olarak her türlü işbirliğine hazırız” diye konuştu.

Vali Ermanovve’den İş İmkanları Hakkında Bilgilendirme

Toplantıda daha sonra Özbekistan Kharezm Valisi Ermanovve, Vali Yardımcısı Tulyaganov, Kharezm bölgesinde iş imkânları ve yatırım olanakları hakkında bilgiler verdi. Daha sonra Antalya ve Özbek firmaların temsilcileri ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Kharezm Valisi Ermanov, ATSO binası içinde hizmet veren Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi İNOVATSO’yu da gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.