Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre Temmuz ayında Türkiye genelinde ihracat hacmi 16 milyar 458 milyon $ düzeyinde gerçekleşirken, Antalya ilinde ihracat hacmi geçen yılın aynı ayına göre %6,5 oranındaki artışla 128 milyon 172 bin $ olarak gerçekleşmiştir. Buna göre Antalya Temmuz ayı ihracatı %8,9 oranında artan Türkiye ihracatının yaklaşık 2,5 puan gerisinde bir seyir izlemiştir.

Yılın ilk 7 aylık dönemine bakıldığı zaman da Temmuz ayına paralel bir şekilde Türkiye’nin gerisinde bir seyir izleyen Antalya ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre %11,8’lik bir artışla 1 milyar 190 milyon $ düzeyinde gerçekleşmiştir.

Tarım İhracatı Gerilerken, Sanayi ve Maden Ürünleri İhracatında Artış Yaşanıyor

Temmuz ayı itibariyle Antalya’nın en yüksek ihracat hacmine sahip sektörler incelendiğinde, ilk sırada yer alan yaş meyve sebze ile birlikte diğer tarımsal ürünler olan; hububat, bakliyat, su ürünleri ve hayvansal mamuller ile süs bitkileri ihracatında geçen yıla göre gerileme yaşandığı görülmektedir.  

Buna karşılık, madencilik ürünleri, kimyevi maddeler, makine aksamları ve otomotiv endüstrisi ürünleri en fazla ihracat artışı yaşanan sektörler olmuştur.

2022 yılının Temmuz ayında “Yaş Meyve ve Sebze” ihracatı 27 milyon 332 bin $  ile ilk sırada yer alırken, 25 milyon 538 bin $ ile “Madencilik Ürünleri” ikinci sırada ve 19 milyon 449 bin $ ile “Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri” üçüncü sırada yer almaktadır.

Temmuz ayında sektörlerin Antalya’nın toplam ihracatındaki paylarına bakıldığında ilk 3 sektörün toplam içindeki payı %56,4 olurken, “Yaş Meyve ve Sebze” ihracatının toplam ihracat içindeki payı %21,3, “Madencilik Ürünleri”  ihracatının toplam içindeki payı ise %19,9 düzeyinde gerçekleşmiştir. Ancak önceki aylarda %40 düzeyinde olan “Yaş Meyve ve Sebze” ihracat payı, son aylarda ciddi bir gerileme kaydetmiştir. Ağırlıklı olarak Rusya ve Ukrayna pazarına yönelik ihracat gerçekleştiren sektördeki azalışın, bu ülkelere yönelik ihracatta yaşanan düşüşten kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Çin’e İhracatta Düşüş Devam Ediyor

Temmuz ayında Antalya’nın en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında ilk sırada 14 milyon 456 bin $ ile Rusya yer alırken, Rusya’yı 12 milyon 700 bin $ ile Almanya ve 5 milyon 284 bin $ ile İtalya takip etmektedir.

Ocak – Temmuz dönemine bakıldığında ise yılın ilk 7 ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke 99 milyon 774 bin $ ile Almanya olurken, 78 milyon 777 bin $ ile Rusya ikinci ve 75 milyon 283 bin $ ile Hollanda üçüncü sırada yer almaktadır.

Şubat ayının son haftasında başlayan Ukrayna – Rusya krizinden sonra aradan geçen 6 aylık süreçte ilk kez Temmuz ayında Rusya ve Ukrayna’ya yönelik ihracat artış göstermiştir.

Bu dönemde özellikle Çin’e yönelik ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre gerileme kaydetmiş olması önemli bir sorun olarak öne çıkmaktadır. 2022 yılı başından itibaren Çin’e yapılan ihracatta hemen her ay gerileme yaşanırken, yılın ilk yedi aylık döneminde bu ülkeye gerçekleştirilen ihracat %38,2 düzeyinde gerileme kaydetmiştir.

Öyle ki 2021 yılında en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında Çin üçüncü sırada yer almasına rağmen, bu yılın ilk 7 ayında gerçekleştirilen 51 milyon 329 bin $’lık ihracat ile en fazla ihracat yapılan ülkeler sıralamasında altıncı sıraya gerilemiştir.

Buna karşılık özellikle İtalya’ya yapılan ihracat artışı ise genel ihracat artış ortalamasının oldukça üzerinde gerçekleşmiştir.

İtalya’ya yapılan ihracat Temmuz ayında %180 artış göstermiştir. Yılın ilk yedi aylık döneminde ise İtalya’ya yönelik ihracat %119 artarak 52 milyon 568 bin $ olarak gerçekleşmiştir.

Araştırma ve Ticaret Geliştirme Müdürlüğü