21.Grup (Metal, makine ve teknik imalatı) Meslek Komitesi, sektörde yaşanan eğitimli ara eleman eksikliğinin çözümü için Teknik ve Endüstri Meslek Liselerine ilginin arttırılması için özendirme çalışmalarının yapılmasını istedi.

Komite üyeleri, sektörde yaşanılan eğitimli ara eleman eksikliği konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduktan sonra, sorunun çözüme noktasında bütün sektörlerin eğitimli ara eleman ihtiyacını karşılamak maksadıyla Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin eskiden olduğu gibi özendirilmesi, öğrenci sayısının ve niteliğinin arttırılması için detaylı bir çalışma yapılması gerektiğini bildirdiler.

Odamız Eğitim ve Mesleki Sertifikasyon Müdürü Anıl Işıldağ, mesleki eğitim ile reel sektörü birbirine entegre edecek proje olan T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında imzalanan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü çerçevesinde Odamız ile Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında imzalanan protokolün içeriği hakkında genel bilgi aktarımında bulundu.

Komite üyeleri, yapılan çalışmaların sevindirici gelişmeler olduğu belirtilerek, Türkiye genelinde Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri ile ilgili 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında yapılması planlanan çalışmalar, destekler vb. konularda bilgi almak maksadıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yetkililerin Ekim ayı komite toplantısına davet edilmesi istediler.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin isteğini olumlu bularak gerekli girişimleri başlattı.