Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 40.Grup (Sigortacılık) Meslek Komitesi Haziran ayı olağan toplantısı yapıldı.

Toplantıda komite üyeleri tarafından, ülkemizde bireysel emeklilik sisteminde katılımcıların yasal olarak bir şirketten başka bir şirkete aktarım hakkının yasal olduğu ve aktarım alan şirketlerin de aktarımsız sözleşmelerden hiçbir fark uygulamaksızın fon işletim gideri kesintisini bu müşterilerden seçilen fon türüne göre aynı oranlarda tahsil ederek komisyon geliri elde ettiği ifade edildi.

Sektörde aracıları ilgilendiren uygulamalarda şirketlere göre farklılıklar yaşandığını belirten üyeler, birçok şirketin yasal olmadığı bilgisini vererek aktarımla gelen sözleşmelerle ilgili aracı komisyonu ya da başka bir isimle de olsa aracıya hiçbir komisyon yansıtmadığı ve hatta yıllık üretimlerine de yansıtmadığını dile getirdi.

Üyeler, aynı mevzuata tabi olmasına rağmen bazı şirketlerin bu sözleşmeler için aracılarına komisyon yansıttığını kaydetti.

Bu durumun sektöre emek veren sigorta acenteleri açısından adaletsizliğe yol açtığını söyleyen komite üyeleri, oluşan kargaşa neticesinde sistemin gelişmesine olumsuz yansıdığını vurguladı.

Kimi aracıların komisyon elde edemeyeceği sözleşmeleri sonlandırarak yeni komisyon elde edeceği sözleşmeler oluşturduğunu belirten üyeler, bu durumun da katılımcılarda hak kaybına neden olduğunu, aktarıma komisyon veren şirkete ait aracıların da bu fonlara yönelmesi ile sektörde haksız rekabete yol açıldığını dile getirdi.

40. Grup Meslek Komite üyeleri, sektörde yaşanan ve yukarıda belirtilen sıkıntıların önüne geçmek amacıyla:

“- Tüm sigorta şirketlerinin aktarımla gelen sözleşmelerden dolayı aracıların komisyon elde etmesinin önündeki engeli kaldırılması gerektiği,

– Ayrıca uzun yıllar aracı hizmeti gerektiren sistemde aracıların gelirinin 1-2 yıl ile sınırlandırılmasının önüne geçilmesi adına şirketlerin fon işletim gideri olarak elde ettiği komisyonu uzun vadede ve ulaşılması zor ek şartlar koymadan aracılarla paylaşması gerektiği yönünde” görüş belirtti.

Üyeler, böyle yapıldığı takdirde, katılımcıların sistemde daha uzun süre kalacağını ve sektör içinde yaşanan karmaşanın sona ereceğini ifade etti.

Söz konusu sektörel sorunla ilgili olarak 40.Grup (Sigortacılık) Meslek Komitesinin görüş ve önerilerinin değerlendirilmesi amacıyla, TOBB Sigortacılık Müdürlüğü nezdinde gerekli girişimlerde bulunulması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerileriyle ilgili gerekli girişimi başlattı.