16.Grup (Kozmetik ve kişisel bakım) Meslek Komitesi, yasal düzenlemelere aykırı olarak üretilen ve satılan kozmetik ürünlerine yönelik denetimlerin arttırılmasını istedi.

Komite üyeleri, kozmetik pazarının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla büyümeye devam ettiği, bununla birlikte artan kozmetik tüketimi ve kaliteli ürünlerin pahalıya satılmasının merdiven altı üretiminin artmasına neden olduğunu dile getirdiler. Bilinen en ünlü kozmetik markalarının bile sahtelerinin internet ortamında, semt pazarlarında ve ucuz eşya mağazalarında kontrolsüz olarak satıldığını belirten komite üyeleri, kolayca satılan bu ürünlerin ise sağlık için büyük tehditler oluşturduğunu ifade ettiler.

Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren üreticiler ve ithalatçılar tarafından tüketicinin kullanımına sunulan kozmetik ürünlerin “Kozmetik Kanunu ve Kozmetik Yönetmeliği”ne tabi olmasına rağmen, söz konusu kozmetik ürünlerin üretiminden pazarlanmasına kadar her aşamada mevzuata aykırı hareket edildiğini belirten komite üyeleri, tıbbi ilaçların sağlık açısından doğru kullanımı ne kadar önemliyse, kozmetik ürünlerinin de aynı derecede öneme sahip olduğunu vurguladılar.

Bunun dışında, ürün ambalajının doğru seçimi, insan sağlığını tehdit eden zararlı kimyasal maddeleri içermemesi, ambalajda üretim tarihi kadar tüketim koşullarının da anlaşılır bir şekilde belirtilmesi gerektiğini dile getiren komite üyeleri, kozmetik sektörünün de gıda sektöründe olduğu gibi hammadde ve ambalaj malzemelerinden başlayarak içerik ve formüllerinin son tüketiciye ulaşıncaya kadar sıkı şekilde denetlenmesi ve takibinin yapılması gerektiğini ifade ettiler.

Bir an önce kayıt dışı yapılan satışların kullanıcı ve devlete vermiş olduğu zararların önüne geçilmesi gerektiğini anımsatan komite üyeleri, bu kapsamda, yasal düzenlemelere aykırı olarak üretilmiş ya da piyasaya arz edilmiş güvensiz kozmetik ürünlerine yönelik denetimlerin arttırılması için TOBB aracılığıyla T.C. Sağlık Bakanlığı’na yazı yazılmasını önerdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin kararını olumlu bularak gerekli yazışmayı başlattı.