27.Grup (Oyuncak, zücaciye ve hediyelik eşya) Meslek Komitesi, kansorojen riski olan merdivenaltı üretilen ve özellikle Çin’den ithal edilen bazı oyuncakların insan sağlığı ve çevre kirliliği açısından ciddi tehditler oluşturduğu için devlet ve özel kreş/anaokullarında sadece ‘CE’ işaretli ürünlerin bulundurulmasını istedi.

Özellikle anaokulu ve ilkokul çağlarındaki çocuklar tarafından sağlıksız olduğu bilinen oyuncakların kullanıldığının gözlendiğini belirten komite üyeleri, kanserojen riski yüksek söz konusu oyuncakların geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlığını tehdit ettiğini ifade ettiler.

Okulların açılış zamanlarında piyasaya bolca sürülen bu oyuncakları satın alan devlet ve özel anaokulları ile kreşlerin, üzerinde ‘CE’ işareti bulunan ürün almaları ve bu ürünlerin mutlaka faturalı olmasını öneren komite üyeleri, bu maksatla İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okul Öncesi Eğitim Şube Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü ile Antalya Özel Okul Öncesi Kurumları Derneği’ne yazı yazılmasını istedi.

ATSO AVANTAJ

Komite üyeleri, odamız üyelerinin kendilerine özel sunulan avantajlardan yararlanabilmeleri, sisteme dahil olan işletmelerin de ticari kazançlarının artmasına ve hiçbir bedel ödemeden firmalarının tanıtımını yapmalarına olanak sağlayan bir platform olan “ATSO Avantaj Sistemi” hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Komite üyeleri, zaman zaman çeşitli sektörlerden üyelerin dahil olabildiği sisteme, belediyeye ait otoparklar, eğlence merkezleri (Akvaryum, Akturpark) ile akaryakıt firmalarının (belli bir grup ile belli bir indirim oranı üzerinden) da dahil edilmesi için çalışma yapılmasının uygun olacağı değerlendirmesinde bulundular.

Komite, hem ilimiz ticaretine canlılık getirecek, hem de üyelerimize ATSO üyesi olmanın ayrıcalığını hissettirecek öneri için girişimlerde bulunulmasını önerdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu komite önerilerini yerinde bularak çalışmaları başlattı.