Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun öncülüğünde aralarında Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO Yönetim kurulu Üyeleri, Meclis Divanı, Burdur İl Genel Meclisi Üyeleri, sivil toplum örgütü yöneticileri, iş insanları, turizmciler, gazeteciler ve bürokratlardan oluşan kalabalık bir heyet, Van Valiliği’nin davetlisi olarak Van Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuar ve Kongresi’ne katıldı.

Temasları kapsamında ilk olarak Van Valiliği ve Van Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret eden Heyet, daha sonra bu yıl 10’uncu kez kapılarını açan Van Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuarı’nın açılışına katıldı. Fuar alanında stantları gezen Antalya heyeti, İran ve Azerbaycanlı heyetler ile ikili görüşmelerde bulundu. Heyet daha sonra yeni açılan Van Urartu Müzesi’ni gezdi.

Van TSO Başkanı Necdet Takva, Antalya heyetine yakın ilgi gösterdi.

İKİ IŞIK KENTİ

Gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, bölgeler ve kentler arasındaki ilişkilerinin önemine dikkat çekti. Daha önce Van’da görev yaptığını hatırlatan Karaloğlu, “Bu şehirle ilgili çok güzel anılarım var. Bölgeler arası ilişkiler çok önemli. Antalya ve Van, Türkiye’de güneşin en bol olduğu iki kentimiz. Van, Azerbaycan ve İran’la sınır ticareti noktasında önemli bir bölge. İranlıları Van’a getirip buradan Antalya’ya uçurabiliriz. Bu noktada büyük bir potansiyel var. Böylece Antalyalı turizmcilerin de bir ayağı Van’da olur. Van’daki Urartu medeniyeti Batı’nın da çok ilgisini çeken bir kültür hazinesi. Antalya’ya gelen turistlerin bir kısmı Van’ı görmek isteyebilir. İki şehrin sinerjisi ile iki ışık kentini buluşturabiliriz” ifadesini kullandı.

TECRÜBEMİZİ PAYLAŞTIK

Van Valiliği’nin daveti üzerine Antalya’dan kalabalık bir heyetle Van’a geldiklerini belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, “Antalyamız ülkemizin turizmde amiral gemisi. Van da ülkemizin incisi bir kentimiz. İller birbirine rakip olmaz. Tecrübelerimizi paylaşmak, Van’a katkı koymak için buradayız. Van ilimiz, zengin bir tarih, kültür ve gastronomiye sahip. Biz ATSO olarak Van Ticaret ve Sanayi Odası ile gerek TOBB çatısı altında, gerekse iş insanları olarak sürekli iletişim halindeyiz. İki oda yöneticileri olarak zaman zaman bir araya geldiğimizde çok güzel fikirler ortaya çıkıyor. Biz de bu sinerjiyi büyütmek istedik. Valilerimizin de önderliği bu işbirliğini büyütmek adına çok önemli. Bu iki kentimizin sinerjisinden ülkemiz adına çok büyük faydalar çıkacağını düşünerek bu ziyareti gerçekleştirdik” dedi.

AKŞAM TİCARETİNE VURGU

Van’ın, ülkemiz ile Ortadoğu ve Batı Asya’yı bir birine bağlayan bir noktada olduğunu vurgulayan Davut Çetin, Van Turizm Fuarı’nın her yıl artan yerli ve yabancı katılımlarıyla büyüdüğünü belirtti. Davut Çetin, “Ülkemizin ve çok sayıda ülkenin turizm zenginliklerini, yerli ve yabancı turizm yatırımcılarına, acentelere, satın alıcılara ve tatil planı yapmakta olan son tüketicilere göstermeyi hedefleyen fuar, farklı kültürleri ve yeni destinasyonlarla çok sayıda katılımcıya ev sahipliği yapıyor. Özellikle son yıllarda ülkemiz turizmi için son derece önem arz eden İran, Irak, Azerbaycan, Gürcistan ile yakın olması ayrıca büyük bir avantaj sunuyor. Van’da çok sıcak karşılandık, çok güzel diyaloglar kurduk. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Van Valiliğimiz ve Van Ticaret ve Sanayi Odamız’a gösterdikleri içten evsahipliği için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Van’da akşam ticaretinin çok canlı olduğunun da altını çizen Davut Çetin, “Antalya olarak bunu bir türlü başaramadık. Bu konuda Van’dan öğreneceğimiz şeyler var” ifadesini kullandı.

Antalya heyeti, temasları kapsamında yeni açılan Van Urartu Müzesi’ni de gezdi.